Vadeli Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

0
130

Bankacılık sektöründe, belirli bir süreliğine para yatırılan bir hesap, vadeli mevduat hesabı olarak adlandırılır. Mevduat, bankalara yatırılmış olan birikimler demektir. Vadeli mevduat ise bu birikimlerin belirli bir süreliğine faiz kazanarak artmasını ifade eder. Bu da hesabın vadesi şeklinde tanımlanabilir. Peki, vadeli mevduat hesabı nasıl açılır? Öncelikle vadeli mevduat hesaplarının hem döviz hem de Türk Lirası cinsinden açılabildiğini belirtmek gerekiyor. Vade seçenekleri oldukça çeşitlidir. 1, 3, 6, 12 ve 24 ay şeklinde vade seçenekleri bulunuyor. Söz konusu vadelere ödenen yıllık faiz oranları, vadelerin miktarına göre değişiklik gösterir. Örneğin, 3 aylık vadeli mevduat hesabına karşılık gelen yıllık faiz oranı ile, 24 aylık bir hesabın yıllık faiz oranı aynı oranda değildir. Faizler, tamamen piyasasının koşullarına göre belirleniyor. Bu nedenle, her banka farklı faiz oranları uygulayabiliyor.

Vadeli Mevduat Hesabı Açma İşlemi

Vadeli mevduat hesabı açma işlemi ile vadesiz mevduat hesabı açma işlemi arasında pek fark bulunmuyor.

  • 18 yaşını dolduran tüm kişiler vadeli bir mevduat hesabı açtırabilirler.
  • Bu işlem için bankanın talep ettiği belgeler ile birlikte şubeye gidilerek hesap açılış sözleşmesinin imzalanması ve bir hesap formunun doldurulması yeterlidir.
  • Şube yetkilileri, vadeli mevduat hesabına yatırılacak paranın ne süreliğine bağlanmak istendiğini sorar. Bu, aylık vade durumunu ifade ediyor. Bunun yanı sıra yeni açılacak olan vadeli mevduat hesabına ne kadar paranın yatırılmak istendiği de belirtildikten sonra hesap açılış işlemi tamamlanmış olur.

Vadeli Mevduat Hesabı Açmak İçin İstenen Belgeler

  • Kimlik Belgesi: Nüfus cüzdanı, pasaport ya da ehliyet, kimlik belgesi olarak bulundurulabilir. Bu belgelerden birini bulundurma zorunluluğu bulunuyor.
  • Telefon ve Adres Bilgileri: İsme gelen bir faturanın adres belgesi olarak sunulması gerekebilir. Ayrıca telefon numarasının doğru bir şekilde verilmesi oldukça önemlidir. Zira, internet bankacılığı ve diğer şifre işlemleri ile ilgili haberleşmeler bu bilgiler neticesinde sağlanabiliyor.
  • Hesap Açılış Sözleşmesi: Yürürlükteki bankacılık kanunu gereğince, müşteri tarafından hesap açılış sözleşmesinin imzalanması şarttır.

Her bankanın vadeli mevduat hesap açma limiti ile vade seçenekleri farklıdır. Bu nedenle konuyla ilgili küçük bir araştırma yapmak faydalı olabilir. Vadeli mevduat hesabı açmak, özellikle kolay gelir imkânı sunması ve son derece risksiz bir yatırım olması nedeniyle en sık tercih edilen yöntemlerden biridir. Mevcut paranın çalınması ya da kaybolması ihtimallerinin ortadan kaldırılması adına, banka güvencesi altında paranın muhafaza edilmesi temelini esas alır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here