Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama Yöntemleri

0
202

İlk olarak ücretsiz kredi notu sorgulama yöntemleri ve kredi notu nedir bunu öğrenmemiz gerekiyor. Kredi notu daha önce yani geçmişimiz de bankalar ile ilgili yaptığımız işlemlerle alakalı bir detay dökümüdür. Bankaya olan borç işlemlerimiz ve sonrasın da yaptığımız ödemeler bir geçmiş olarak tablo halinde saklanmaktadır. Yani borçlarımızı zamanın da ödediğimiz ve aldığımız kredi tutarı, ödeme şekillerimize göre bir karne oluşturuluyor. Bu karne de geçmişimize göre bir puan yani kredi notu hesaplanıyor. Düzenli ödemeler, zamanında ödemeler gibi planlara uyduğumuz takdir de kredi notumuz yüksek çıkacaktır. Aksi durum da ise puanımız düşeceği için kredi notumuz da düşük olacaktır. Bu durum da bir sonraki işlemler de kredi almamız zorlaşacak ya da kredi tutarları muhtemelen daha yüksek şekilde belirlenecektir. Başvurunuzun olumsuz geri bildirime dönüşmesi de diğer bir olasılıktır.

Bankaların online web sitelerine girerek, krediler bölümünden kredi risk raporu seçeneğini tıklayarak kredi puanınızı ücretsiz olarak öğrenebilirsiniz.

Hesabınızın bulunduğu ya da çalıştığınız bir banka ile bu işlemi daha kolay gerçekleştirmeniz mümkündür.

Online ya da sms yöntemleri gibi ücretsiz işlemlerle ile sorgulama yapılmaktadır. Her banka ücretsiz kredi notu öğrenme için ücretsiz hizmet vermektedir. Bazı servislerin de ücretsiz hizmeti bulunmaktadır. Sistemler üzerinde bazı servisler ise ücretli bilgi hizmeti sunmaktadır. Bunun yanı sıra Türkiye de birçok insan kredi notunun, kredi başvuruların da ne kadar önemli olduğu konusun da bilinçli değildir.

Kredi Notunu Bulmak

Kredi kayıt bürosu bulunmaktadır. Burası tüm bankaların detay döküm bilgilerini bir araya getirir. Sonuçlara göre banka kredi notu oluşturulur ve Merkez Bankası verilerine göre sizlere sunulur. Burada bulunan geçmiş bilgilerinize göre kredi notunuz oluşturulmuştur. Daha önce bankalar ile işlemleriniz bulunmuyor ise düzenli maaş ya da düzenli geliriniz kontrol edilmektedir. Bireysel olarak size yakın ya da herhangi bir bankaya giderek kredi puanınızı öğrenmeniz mümkündür. Ya da hiçbir bankaya gitmeden kredi kayıt bürosu platformundan kredi notu sorgulama işlemleri yapabilirsiniz. Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranız ile üye olduktan sonra kolaylıkla diğer işlemleri sorgulayabilirsiniz. Kredi notu hakkında birçok insan ne kadar önemli olduğuna dair bir fikre sahip değildir. Kredi için bankaya başvuru yaptığınız da, başvurunuzun onaylanıp ya da onaylanmayacağı konusunda puanınız önemli bir yol belirleyicidir.

Kredi Notunu Belirleyen Etkenler

Kredi puanınız bir takım etken ya da kriterlere göre hesaplanmaktadır. Hesaplanan kredi puanı her banka da aynı not olarak karşınıza çıkacaktır. Kredi geçmiş siciliniz bir havuz da toplanır ve finansal hareketleriniz ile not verilerek ortaya çıkar. Bu işlemler kredi kayıt bürosu ile takip edilir ve hangi bankaya giderseniz orada aynı puan olarak size söylenecektir. Kredi puanınızı etkileyen birçok etken bulunur.

Bunlardan en önemlileri:

  1. Kullandığınız kredi kartlarınızın ekstreleri ve ödeme düzeniniz, kredi puanınızın oluşmasın da ki en önemli ana maddesidir. Yüzde 35 etkilediği belirtilmiştir.
  2. Hali hazırda devam eden borcunuz, kredi kartı borcunuz, kredi borcunuzda etki eder. Aylık geliriniz ile borç tutarı sorun yaratmamalıdır. Borçlarınız çok ise yeni kredi talebiniz de düzenli gelirinizi belgelendirmeniz gerekecektir. Bu da yüzde 35 etkilemektedir.
  3. Yeni bir kredi çektiyseniz ve yeniden bir kredi çekmeyi planlıyorsanız, bu durum kredi puanınıza olumsuz etki eder. Çünkü risk olarak algılanacaktır. Yüzde 11 civarında etki eder.
  4. Geçmişinizdeki kredilerin düzenli olması, daha önce hiç kredi çekmemiş adaya göre sizi daha avantajlı konuma getirecektir. Kredi taksitlerinizi de düzenli olarak ödemiş iseniz bu sizin kredi puanınızı olumlu yönde etkiler. Bu da adayın kredi puanını devamlı olarak yükseltecektir. Yüzde 10 puanınızı etkiler.
  5. Sürekli olarak kredi başvurusu yapmak, kredi kartı başvurusu yapmak ve onaylanmadıkça ısrarcı olmak puanınızı düşürecektir. Düzenli geliriniz olduğu zaman başvuru da bulunmak sizler için daha avantajlı olacaktır.

Kredi Puanları

Kredi notu en düşük 1 ile 699 arasındadır. Bu da en riskli grup yani kredi almanız çok zordur. 1700 ve 1900 arası ise en yüksek kredi puanıdır. Bu durum da tüm bankalardan kredi almanız kolay bir şekilde gerçekleşecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here