Tüketici Kredisi Nasıl Alınır?

0
124
Tüketici Kredisi Hesaplama

İhtiyaçların sürekli artması insanların para konusunda sıkıntıya düşmelerine sebep oluyor. Bazen ise sevdikleri hobileri yapmak için, piyasaya yeni çıkmış olan teknolojilere sahip olma isteği ya da zevklerini yerine getirmek için de para ihtiyacı ortaya çıkıyor. Tatil ya da eğitim masrafları ya da eve eşya almak için de insanlar para sıkıntısına düşebiliyorlar. Bu örneklerde olduğu gibi çeşitli ihtiyaçlar için yeterli miktarda gelire sahip olmayanlar ise bankalara kredi çekmek için başvuruda bulunuyorlar.

Eskiye göre daha gelişmiş bir yapıya sahip olan bankalar bu gibi ihtiyaçları karşılama konusunda en düzenli hizmet veren kurumların başında gelmektedir. Bankalar müşterilerine birçok isim altında onlarca çeşit kredi hizmeti verirler. Bu hizmetlerden birini ise tüketici kredileri oluşturmaktadır. Peki, tüketici kredisi nasıl alınır? Diğer krediler gibi tüketici kredilerinde de müşterilere kredi verebilmek için bazı kurallar vardır. Müşterilerin bu şartları yerine getirip getirmediğine bağlı olarak da müşteriye istediği tüketici kredisi verilir.

Tüketici Kredisinin İçeriği

Tüketici kredileri insanlar tarafından genellikle kısa süreli alınan ve daha az bir tutarı oluşturan kredilere verilen isimdir. Diğer kredilere göre taksit sayısı daha sınırlı olan bu kredide verilen kredi tutarı da daha az olmaktadır. Genelde üç yıllık bir süre içerisinde geri ödenmesi istenmektedir. Bu kredilerin bir başka özelliği ise herhangi bir ticaret amacı taşımamalarıdır. Tüketici kredileri birçok ihtiyaç amacı ile alınmaktadır. Bunlardan bazıları:

  • Okul masrafları,
  • Ev eşyası alımları,
  • Araç alımları,
  • Sağlık giderleri,
  • Tatil ihtiyaçları,
  • Beklenmedik ihtiyaçlar ve benzeri durumlardır.

Bu başlıklardan bazıları için de ayrı krediler olmak ile birlikte genel olarak hepsi de tüketici kredisi adı altında alınmaktadır.

Tüketici Kredisini Nasıl Alabilirim?

Tüketici kredilerini almadan önce bankaların hepsinin de incelenip en düşük faizli olan bankanın tercih edilmesi uygundur. Bazı bankalarda örneğin acil ihtiyaç olan eğitim kredisi düşük iken bazılarında ise tatil kredisi faizi düşük olabilmektedir. Bu aşamada ihtiyaç ne olur ise olsun hangi kredinin faizi daha düşük ise o krediye başvurulmalıdır. Ayrıca kredi alır iken bir başka dikkatli olunması gereken şey ise bankaların aldığı dosya masraflarıdır. Bazı bankalar dosya masraflarını çok düşük tutabilmektedirler. Bankaların müşterilerin istedikleri belgeler ise genelde şunlar olmaktadır:

  • Gelir belgesi (maaş bordrosu),
  • Gelir belgesi yok ise taşınmaz bir mala ait tapu,
  • Kimlik belgesi,
  • İkametgah.

Bu belgelere sahip olan müşteriler bankalara giderek tüketici kredisi almak için başvuruda bulunabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here