Trafik Sigortası Nasıl Sorgulanır?

0
126

Araçların güvence altına alınması söz konusudur. Sigortalama işlemi bir poliçeyle araçları güvence altına almayı ifade eder. Trafiğe çıkan arabalar, motorlu taşıtlar her an bir kazayla karşı karşıya kalabilir. Bu sebeple araçların sigorta ile güvence altına alınmalıdır. Araçta meydana gelen hasarlar sigorta şirketleri tarafından karşılanır. Anlaşma yapılan sigorta şirketi ile belirlenen şartlar kapsamında ücretler ödenir ve poliçe düzenlenir. Sigorta poliçeleri 1 ay geçerlidir. 1 ayın sonunda poliçe süresi biter ve yenilenir. Trafik sigortaları yapılması zorunlu olan sigorta çeşitleridir. Araç sahipleri bir sigorta şirketine giderek kendilerine en uygun fiyattaki poliçeyi kestirerek ödemeyi gerçekleştirirler. Bu fiyat için sorgulama yapılması gerekir. Peki, trafik sigortası nasıl sorgulanır?

Trafik Sigortasında Fiyat Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Bazı unsurlara bakılarak fiyatlar değişir. Fiyat sorgulamasını sigorta şirketleri yapar. Bu sorgulama işlemi bilgisayar üzerinden yapılır. Sorgulama yapmak için tramer adı verilen sorgulama ekranına giriş yapılır. Bu ekrana giriş yapabilecek olanlar sigorta şirketi çalışanları ve sahipleridir. Kendilerine ait olan giriş postaları ve şifreleri ile giriş yapabilirler. Tramer sorgulama ekranına girildikten sonra aracın bilgileri girilir. Modeli, model yılı gibi araç bilgileri girildikten sonra aracın fiyat sorgulaması yapılır. Bu sorgulama sonucunda ortaya çıkan fiyat poliçe bedelidir. Araç sahipleri bu fiyatı uygun gördüğü takdirde sigortasını yaptırır ve poliçesini kestirir. Poliçe kesildiği tarih ve saatin tam 1 ay sonrasında iptal olur. Trafik sigortasında fiyat belirlenirken bazı unsurlar önem taşımaktadır. Bunun yanında hasarsızlık indirimi gibi indirimler sağlanabilir. Bunun için de gerekli şartlar vardır.

Trafik Sigortasında Ne Gibi Durumlarda İndirim Sağlanır?

  • Aracın sahibinin mesleğine göre fiyatlarda değişiklik görünür.
  • Aracın ne kadar süre kaza yapmadığına bakılır ve bu şekilde kaza yapmayan araçlara indirim sağlanır.
  • Aracın modeline göre fiyat değişikliği vardır.
  • Aracın kullanım yılı da indirim için avantaj sağlayıcı bir durumdur.

Trafik Sigortası Poliçesinde Hangi Bilgiler Yer Alır?

Poliçe kapsamında aracın bilgileri, poliçeyi yaptıran kişinin kişisel bilgileri gibi bilgiler yer alır. Bunun yanında poliçe kesilme tarihi ve poliçenin son günü yer alır. Birçok poliçe şartı bulunur ve bu şartlarda poliçede yer alır. Ek şartların tümü belirlendiği gibi poliçede belirtilir. Aracın modeli, aracın model yılı, plakası’ kişinin ruhsat bilgileri, TC kimlik numarası gibi her türlü bilgi poliçenin içerisinde yer alır. Sigorta şirketleri araç sahiplerine sigorta süresi dolduğunda haber vermek için kişilerin telefon numaralarının da poliçenin üzerine not alır. Her poliçe kendi türüne göre dosyalanır ve tarihlerine göre sıralanır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here