Telefon Bankacılığı

0
157

Bankalarla yapılan işlemler, farklı farklı sorunlara göre farklı çözüm ortaklıkları ile gerçekleştiriliyor. İnternet bankacılığı, mobil bankacılık, şube bankacılığı ve telefon bankacılığı olarak farklı sorunlarınıza farklı çözüm ortaklıkları bankalar tarafından standart olarak sunulacaktır. Telefon bankacılığı konusunda pek çok insanın merak ettiği ve çözüm alma konusunda hangi sorunlar ile başvurulabileceği, 7/24 hizmette bulunan bu çözüm ortaklığını inceleme altına alınarak bulunabilecektir.

Telefon Bankacılığını Nasıl Kullanabilirsiniz?

Telefon bankacılığını kullanabilmek için, çalıştığınız bankanın iletişim numarasını öğrenmeniz gerekiyor. Her bankanın telefon bankacılığı numarası farklıdır, bu nedenle çalıştığınız bankanın müşteri hizmetlerine ulaşabilmeniz için müşteri hizmetleri hattının numarasını öğrenmelisiniz.

Telefon bankacılığına bağlandığınız zamanki işlem adımlarına bakarsak;

  • Tuşladığınız telefon hattında öncelikle karşınıza bir işlem adımı çıkacak ve burada kart numaranız veya T.C. kimlik numaranız ile sisteme ilk girişi yapmanız istenecektir.
  • İstenen bilgiyi doğru şekilde girdiğiniz zaman sistem sizi tanıyacak ve yapabileceğiniz işlemleri menü halinde size sıralayacaktır.
  • Yapmak istediğiniz işlemleri adım adım takip ederek müşteri hizmetleri operatörüne bağlanabilir ve yardım alabilirsiniz.

Telefon Bankacılığı Aracılığıyla Hangi İşlemlerin Yapılabilmesi Mümkündür?

Telefon bankacılığı aracılığıyla yapabileceğiniz işlemler, kart tipinize göre farklılık gösterecektir. Eğer bankanın kredi kartı ürününü kullanıyorsanız, işlem listesi bir hayli uzun olabiliyor. Banka kartı kullanıcısıysanız, işlemleriniz yine birçok opsiyonu içerir fakat kredi kartına göre daha az bir seçenek listesi sunulur. Telefon bankacılığıyla yapılabilen işlemler;

  • Kart şifresi değiştirme,
  • Kart bilgilerinde adres veya telefon bilgisi güncelleme,
  • Kredi kartı dönem borcu öğrenme,
  • Yatırım işlemleri,
  • Ödemeler konusunda gerçekleştirebileceğiniz bütün işlemler bankanızın telefon bankacılığı ile yapılabiliyor.

Ayrıca bankanızın böyle bir opsiyona yer vermesi durumunda, telefon bankacılığından yapacağınız yatırım ve ödeme işlemleri için daha düşük komisyon talep edilmesi söz konusu olabiliyor.

Telefon Bankacılığında Herhangi Bir Ücret Ödenir mi?

Telefon bankacılığı, sistem hizmetlerini müşteriler ile tamamen ücretsiz olarak paylaşır. 7/24 olarak ulaşabildiğiniz bu sistemler, bazı bankalarda belli işlem saatleri içerisinde operatörler ile görüşmenize imkan tanırlar. Telefon bankacılığına ekstra bir ücret ödemek durumunda değilsinizdir. Fakat arama gerçekleştirdiğiniz telefondan sabit bir tarife ücreti ile görüşmenizi gerçekleştirirsiniz. Yani aradığınız telefon hattı sabit bir telefon hattı ise, şehir içi konuşma ücretlerinin dahilinde görüşmenizi gerçekleştirmiş olursunuz. Ayrıca cep telefonundan yapılan aramalarda, operatörünüzün belirlediği yurt içi görüşme tarifesi üzerinden ücret kesintisi uygulanır.

Telefon bankacılığı tarafından aranmak istiyorsanız, internet üzerinden bir talep formu doldurabilme imkanınız vardır. Bu durumda sorununuzu çözmeye odaklı olarak bankanızın telefon bankacılığı tarafından aranabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here