Tapu Harcından Dolayı Fazla Vergi Ödenmesi

0
127

Sektörde yer alan yatırımcılar özellikle gayrimenkul alım ve satım işlemlerini gerçekleştirirken yaşanan yanlış durumlardan ötürü ödemeleri gerekmekte olan tutardan daha fazla ödemek mecburiyetinde kalabiliyorlar. Bununla beraber gayrimenkul satışı yaparken bu durumdan kar elde etmeyi amaçlayan kişiler kazançlarından dolayı vergi ödemek ile mükellef olabilirler. Sahip oldukları gayrimenkulü henüz tam olarak 5 sene tamamlanmadan satan kişiler, gayrimenkul değer artış kazancı vergisini ödeme mecburiyetindedirler. Bununla beraber ayrıca tapu harcı düşük olarak gösterilmiş ise, daha fazla vergi ödenmesi gerekecektir. Bu sebeple tapu harcından dolayı fazla vergi ödenmesi bazı şahıslar için can sıkıcı boyutlara gelebiliyor. Genellikle tapu harcını az bir tutar ile ödemek için konutun parasal değerinin normalde daha düşük olarak gösterilmesi, olması gereken tutardan dahada fazla vergi ödenmesine sebebiyet veriyor.

Gayrimenkul Değer Artış Kazancı Vergisi

Bu vergi türü satılmış olan gayrimenkulün daha sonraki evrelerde belirlenmiş olan tutarın dahada üzerinde bir kazanç elde edilmesi halinde gereklilik haline gelen bir vergi türüdür. Şimdi tapu harcı yüzünden daha yüksek tutarlarda vergi ödenmesi meselesini açıklığa kavuşturmak gerekirse, gayrimenkul alımı yapılırken tapunun değerinin olması gerektiğinden daha az gösterilirken, satış halinde gerçek değeri ile gösterilmesi neticesinde meydana gelen vergidir. Bu işlemden dolayı kişi daha fazla vergi ödemek mecburiyetinde kalacaktır. Haliyle ev almak isteyen bir birey, ev alırken geleceğe yönelik üzerinde düşünmeden yapılmış olan bu düşük harç bildirimi yüzünden, gelecekte bazı sorunlar ile karşılaşabilir.

Gereğinden Fazla Vergi Oluşumu

Bu meseleye bir örnek ile açıklık getirmek gerekirse; alınmış olan bir konut tapuya düşük bir harç bedeli ile bildirilir. Ardından iki yada üç sene sonra evin değeri artar. Sonrasında ise tapuya bildirimi yapılan bu değerler üzerinden hesaplamalar yapılır. Böylelikle kar oranları belirlenmiş olur. Ardından bu veriler üzerinden çıkarılan hesaba göre belirgin oranda bir vergi tutarı oluşur. Aşama evin satış evresine geldiğinde gerçek değerler göz önünde bulundurularak hesaplamalar gerçekleştirildiğinde farklı ve değişken vergi değerleri gün yüzüne çıkar. Haliyle aradaki oluşan vergi tutarı oldukça fazla olur. Bu sebepten ötürü tapu harcından kaynaklı tutarı yüksek vergiler ödemenize sebep oluyor.

Tapu Harcını Düşük Gösterenler Ne Yapmalıdır?

Tapu bedelini değerinden daha düşük fiyatlar ile gösterime sunarak konut alımı yapanlar, konutu satışa çıkardıklarında tapu harcı ile alakalı olan bu sorun ve problemlere maruz kalmamak adına bir pişmanlık dilekçesi yazıp yetkili kişilere verebilirler. Böyle bir şey yapmaları ile beraber haliyle tapu değerinde bir yüksek gözlemlenecektir. Tek yapılması gereken bu tür sorunlardan korunmak adına bir pişmanlık dilekçesi yazmak ve yazılmış olan bu pişmanlık dilekçesini, bir vergi dairesine götürerek yetkili bireylere teslim etmektir. Böylelikle konut satış işlemlerinde yaşanacak olan sıkıntı ve problemlerden muaf olabilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here