T.C. Merkez Bankasının Görevleri Nelerdir?

0
142

Türkiye de Türk Lirası ile kararları ve politikaları Merkez Bankası denilen kurum belirler ve uygular. Para piyasasını kontrol eder bozukluk olduğu zaman da müdahale etmekle sorumludur. Siyasi otoritelerden bağımsız bir kurum olmak zorundadır. Ülkemizde ilk olarak yasa tasarısı hazırlanmış ve 11 Haziran 1930 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edilmiştir. Ardından 30 Haziran 1930 tarihinde resmi gazete de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Merkez Bankasının şuan ki başkanı Murat Çetinkaya’dır. Merkez Bankasının başkanı 5 yılda bir atanır ve başkan olan yeniden başkanlığa seçilip devam edebilir. T.C Merkez Bankasının Görevleri Nelerdir sorusunun cevabı herkes tarafından öğrenilmesi gerekilen bir konudur.

T.C Merkez Bankasının Asli Görevleri

Merkez bankasını temel amacı olarak ülke de fiyat istikrarını sağlamaktır. Bu fiyat istikrarı enflasyonun düşük seviyelerde gerçekleşmesini kasteder ve bu yörünge de bağımsız para politikalarıyla bunu gerçekleştirmeye çalışır. Bu konuda da bunu destekleyecek olan da finansal istikrardır. Yine Merkez Bankası finansal istikrarı sağlamak adına para ve döviz piyasasını düzenlemekle sorumludur. Ülkenin uluslararası piyasalarda ticaret yapmasının en önemli temellerinden bir tanesi olan döviz kurları ile ilgili kararları hükümet ile birlikte almak, duruma göre biçimlendirmek ve uygulamakla görevlidir. Bununla birlikte ülkede ki döviz ve altın rezervlerini saklamak ve ülke çıkarları doğrultusunda bu rezervleri yönetmek ile sorumludur. Ülkemizde para basma görevi Türkiye Cumhuriyeti anayasasının 87. maddesine göre Türkiye Büyük Millet Meclisine aittir. Ancak TBMM bu görevi süresiz bir şekilde Merkez Bankasına vermiştir. Bu doğrultuda ülke içerisinde ki piyasada banknot ihtiyacını dalgalanmalara maruz bırakmadan karşılamaktır.

Piyasa Sıkışmalarını Önlemek

Piyasa sıkışmalarını önlemek amacıyla kurmuş olduğu sistemler aracılığıyla önlemeler yapar. Kurulmuş piyasa sistemlerini piyasa yapısına göre değiştirmekle ve sistemleri uygulamakla sorumludur. Bankaların verdiği kredibilite oranlarını belirler piyasaya fazla para akışını sınırlandırır. Para piyasasının ihtiyacı olan TL veya dövizi piyasanın ihtiyacı olduğu kadar açık piyasa işlemleri veya tahvil alıp satarak piyasaya sürer ve piyasadan çeker. Bu yolla Merkez Bankası kurda ki dalgalanmaları önlemeye çalışır ve reel sektörde sorun çıkmasına engel olmaya çalışır. Ülke de Merkez Bankası para ve piyasalar için çok önemli ve kritik bir yere sahip olduğu için siyasi otorite ve hükümetlerden bağımsız hareket eder. Bunun amacı ise değişen hükümet ve siyasi politikalara paralel olarak para ve döviz piyasalarında ki politikalarda değişiklik olmasını ve bundan etkilemesinin önüne geçilmesidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here