Sigorta Yaptırılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
249

Hayat sigortası, deprem sigortası, sağlık sigortası, kaza sigortası, araç sigortası… Her insanın sevdiği bir şey kendisine göre değerli ve kıymetlidir. Ailemiz, evimiz, arabamız. Etrafımızda ki insanlara veya kullandığımız eşyalara, oturduğumuz eve bir zarar gelmesini istemeyiz. Karşılaşılan herhangi bir sorunda da bu sorunu en az hasarla atlatmak isteriz. Bu nedenle insanlar sevdikleri kişiler için ya da eşyalar için sigorta yaptırırlar. Bu da o kişiyi ya da kullanılan eşyayı güvence altına almak demektir. Peki, nedir sigorta? Sigorta; önceden ödenen prim karşılığında, bir kişinin ya da bir şeyin herhangi bir yönden ileride karşılaşabileceği zararı önlemek amacıyla, bu işle uğraşan bir kuruluşla yapılan bağlantı sözleşmesidir. Sigorta Yaptırılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler nelerdir?

Sigorta Poliçesini Düzenleyen Kişilere Eksiksiz Ve Doğru Bilgi Verin

Sigorta sözleşmesi; sigorta yaptıran kişinin beyanlarına göre düzenlenir. Bu nedenle sigorta yaptırırken, tam ve doğru bilgi vermek, sözleşmenin de uygun şekilde düzenlenmesinde önemlidir. Eksik ya da yanlış bilgi verilmesi durumunda sigorta şirketi daha ağır şartlarda sözleşme yapma veya sigorta sözleşmesini iptal etme hakkına sahiptir.

Poliçeyi Mutlaka Okuyun

Sigorta poliçesi; hem sigorta yaptıran kişiyi, hem de sigorta yapan şirketi bağlayan bir sözleşmedir aynı zamanda. Bu konuda herhangi bir problemle karşılaşmamak için; evrakların ve sözleşmenin dikkatli bir şekilde ve tam olarak incelenmesi gerekir.

Sigorta Genel Şartlarını İnceleyin

Sigorta genel şartları; söz konusu sigorta türü ile sigorta kapsamına giren ve girmeyen durumlar, sigorta şirketine ve sigorta yaptıran kişiye düşen görevleri açıklayan mevzuattır. Sigorta sırasında; iki taraf arasında yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçebilmek için, sigorta sözleşmesinin ve sigorta şartlarının incelenmesi faydalı olur.

Sigorta Teminatı Kapsamını İnceleyin

Yaptırılan sigortanın kapsamı nedir, neleri kapsar, neleri kapsamaz. Bu konularda herhangi bir şekilde tereddüt yaşamamak için, yaptırılan sigortanın kapsamını tam olarak ve dikkatli bir şekilde incelemek gerekir.

Sigorta Poliçesinde Yer Alan Özel Şartları İnceleyin

Sigorta yaptırırken; sigortayı yapan şirket tarafından, genel şartlara ek olarak bazı özel şartlar da sözleşmeye eklenebilir. Sigorta poliçesinde ki özel şartları da incelemek, ileride karşımıza çıkacak sorunları önlemek adına önemlidir.

Sigorta Poliçesinin Prim Tutarını Mutlaka Ödeyin

Sigorta teminatı; sigorta ücretinin tamamının ödenmesine veya taksitle ödeme yapılmasına karar vermişse, ilk taksit tutarının ödenmesi ile başlar. Bu nedenle sigorta teminatının başlayabilmesi için, poliçede yer alan prim miktarının, sigorta şirketine zamanında ödenmesi ve ödeme makbuzunun saklanması gerekir. Sigorta poliçesinin teslimatına rağmen, primin ödenmemesi durumunda sorumluluk sigorta yaptıran kişiye aittir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here