Sigorta Eksperi Nerelerde İşe Yarar?

0
130

Sigorta eksperliği resmi bir görevdir. Sigorta eksperinin görevleri Hazine Bakanlığı tarafından resmi gazetede yayınlanarak, kanunlarla düzenlenmiştir. Kişilerin sigorta eksperi nerelerde işe yarar sorusunun cevabı resmi gazetede “Sigorta Eksperlerinin Görevleri” yönetmeliğinde net olarak belirtilmektedir. Sigorta eksperi olmak isteyen kişilerin, Hazine Bakanlığının belirlemiş olduğu eksper olmak için gerekli olan şartları taşıması gereklidir. Bu şartlar;

  1. Eksper olmak isteyen kişinin iflas etmemiş olması, icra olaylarına karışmaması
  2. Maddi sıkıntı çeken bir firma ile bağlantı kurmamış olması
  3. Yalnızca oto eksperliği başvurusu yapmak için 2 yıllık MYO bitirmiş olması
  4. Tüm sigortalar için eksperlik yapmak isteniliyorsa 4 yıllık fakülte bitirmiş olmaları gerekmektedir.
  5. Ekspertiz sınavına girmiş olmak ve bu sınavda başarılı olmak.

Sigorta eksperleri, her türlü uyuşmazlık veya anlaşmazlık durumunda yetkili olan bilir kişilerdir.

Eksperlerin Çalışma Şekli

Eksperler, bir sigorta şirketine bağlı olarak çalışmaktadır. Kendilerine ait olan ofisleri bulunmaktadır. Sigorta şirketlerince eksperlerin görev yapacağı bölgeler belirlenir. Bu bölgeler bazen şehir içi, bazen şehir dışı bölgelerdir. Sigorta şirketi, olay vuku bulan adrese sigorta eksperlerini yönlendirmekte ve bu olay ile ilgili maddi ve olaydaki haklı tarafın hangisi olduğu ile ilgili bilgi vermesini istemektedir. Sigorta eksperi, olayın bulunduğu yere giderek olay ile ilgili görüşlerini, olayın ayrıntılarını ve tüm detaylarını yazılı ve bazı durumlarda resimli olarak sigorta şirketine bildirir.

Eksperlerin Görevleri

Sigorta eksperleri, trafik kazaları, ev veya yapıların (sigorta hükümleri altında oluşu koşuluyla) yangın, deprem ve özel koşullarla hırsızlık gibi konularda zarar durumuna bakarak, hasar tespiti yapar. Oluşan nakit zararını, zarar oluşan kişi ya da kuruma ödenmesi için gerekli olan raporları düzenler. Eksperler bu görevleri yaparken, üç temel ilkeye bağlı olmak zorundadır. Bu ilkeler;

  1. Tarafsızlık
  2. Sır Saklama
  3. Etik Değerlere Uymadır.

Tarafsızlık İlkesi

Sigorta eksperlerinin dürüst karar vermesidir. Anlaşmazlık yaşanan konuda, kişi ayrımı yada kurum ayrımı yapılmadan doğru karar verilmesi esas alınmıştır. Eksperler, hasar veya zarar tespiti sırasında kendilerini şüpheye düşürecek hiç bir karar vermez.

Sır Saklama İlkesi

Eksperler, hasar tespit veya gözlemlerini müteakip, dolaylı veya direkt yönden öğrenmiş olduğu sır sayılabilecek durumları, üçüncü kişiler ile paylaşamaz.

Etik Değerlere Uyma İlkesi

Eksperler, çalışma standartlarında kılık kıyafet tedbirlerine, ahlaki değerlere, hal ve gidişata uyum göstermek zorundadır. Kişi ya da kurumları rencide edici tavır, hal ve davranışta bulunmazlar. Bu durumların kontrolü Hazine Müsteşarlığı Müfettişleri aracılığıyla yapılmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here