Sigorta Eksperi Nedir?

0
165

Bir sigorta şirketine önceden ödenmiş olan primin iki taraflı sözleşmesine konu olan; sağlık konusunda ferdi kazaya, yangın ve hırsız gibi konularda eve, yolda kalınan durumlarda araca yönelik olarak koruma sağlayan bütün ürünlerin geneli sigorta olarak tanımlanabilmektedir. Bu genel sigorta hizmetleri hayatın hemen her alanında bireyin kendisini, evini, arabasını ve yaşam alanını güvence altına alması demektir. Sigorta türlerine göre değer belirleme işlemi için gelen ekspertiz sigorta eksperi nedir? sorusuna cevap olarak verilebilmektedir.

Sigorta Eksperi

Sigorta kapsamına konu olan risklerin gerçekleşmesi halinde ortaya çıkmış olan hasar ve kayıpların miktarı, nedenleri ve niteliklerini belirleyen kişiye sigorta eksperi denir. Mutabakatlı olarak kıymetli varlık tespiti, hasar gözetimi ve ön ekspertiz işlemlerini bağımsız ve tarafsız olarak yapan ekspertizler en açık anlatım ile sigorta kapsamı dahilinde yer alan risklerin gerçekleşmiş olması halinde miktar ve değer ölçümü yapan uzman kişiler olarak tanımlanabilmektedir.

Sigorta Eksperi Ne iş Yapar?

Sigorta eksperi olarak çalışan kişilerin asıl görevi meydana gelmiş olan hasarın tam maliyetini belirlemektir. Konusu sigorta olmak kaydı ile sigorta eksperinin yapılmış olan sözleşme öncesinde ön ekspertiz ve mutabakatlı kıymet raporunun hazırlanması ile hasar öncesinde ve hasar riski konusunda gözlemleme yapma hakkı bulunmaktadır. Ekspertiz görevini aldıktan sonra kişinin her hangi özel bir nedenle görevini tamamlayamayacak olması ya da levhasının silinmiş olması halinde bireyin İcra Komitesi’nden başka bir ekspertiz talibinde bulunabilmeleri mümkün olur. Sigortacılık içerisinde konu olan her branşın kendi içerisinde uzman bir eksperi bulunur. Ekspertiz sadece kendi alanında uzman olduğu alana bakabilme imkanına sahiptir.

Sigorta Eksperi Olmak

Türkiye içerisinde sigorta eksperi olabilmek ve bu alanda faaliyet gösterebilmek için Türkiye’de yerleşik olan ve medeni hakları kullanabilme ehliyetine sahip olan kişilerin olması ve söz konusu olan bu kişilerin iflas etmemiş olması, konkordatosunu ilan etmemiş olması aranan özellikler arasında yer almaktadır. Taşıtlar hususunda sigorta ekspertizliği yapacak olan bir kişi minimum iki yıllık olmak kaydı bir üniversiteden, diğer konularda sigorta ekspertizliği yapacak olan kişilerin ise minimum dört yıllık olmak kaydı ile bir üniversiteden mezun olmuş olmaları gerekir. Hazine Müsteşarlığı tarafından sigorta ekspertizi ihtiyacı olduğuna kanaat getirildiği takdirde adaylar bu kuruma ülke çapında il bazı öne alınmak kaydı ile en az 3 ay olarak kurslarına katılırlar. Bu kursu başarı ile tamamlayanlar sigorta eksperi olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here