Sağlık Sigortası Nasıl Yaptırılır?

0
132

Sağlık sigortaları kişilerin kendi istekleri doğrultusunda belirledikleri hizmetler karşılığında özel sigorta firmaları tarafından yaptırılabilir. Normal bir iş yerinde çalışan kişiler sigortalı oldukları için devlet hastaneleri ve özel hastanelerden sigortalı olarak yararlanabiliyorlar. Ancak bazı durumlarda yatarak tedavi ağır hastalıkların tedavilerinde devletin yapmış olduğu sigortalar özel hastanelerde geçmiyor. Bu durumlarda şahısların kendi istekleri doğrultusunda yaptırmış oldukları özel sağlık sigortaları ile ücretsiz olarak hastanelerin hizmetlerinden faydalanabiliyorlar. Peki, sağlık sigortası nasıl yaptırılır?

Neden Sağlık Sigortası Yaptırmalıyım?

Özel sağlık sigortaların şahıslara sağladıkları birçok avantaj bulunuyor. Bu avantajlardan en üstün şekilde yararlanmak istiyorsanız size en uygun sigorta firması ile irtibata geçerek bir sağlık sigortası paketi satın alabilirsiniz. Özel sağlık sigortalarının sağladığı belli başlı avantajlar şu şekildedir. Hasta olduğunuz zaman özel sağlık kuruluşlarında ödeyeceğiniz yüksek miktarlardaki ödemelerden kurtulmuş olursunuz. İstediğiniz doktorları veya sağlık kuruluşlarını seçebilirsiniz. Yatarak veya ayakta tedavi seçenekleri ile aldığınız paket içerisinde yurt içi veya yurt dışı hizmeti bulunduğu zaman yurt dışında ve yurt içinde geçerli olan hastanelerden ücret ödemeden yararlanabilirsiniz. Çok yüksek tutarlı ameliyat ücretlerini belirli bir yüzde olarak ödeme imkânı elde ederseniz veya aldığınız paket 100 de 100 karşılama yapıyorsa tek bir kuruş ödemeden tüm alternatiflerden yararlanabilirsiniz.

Sağlık Sigortalarının Ücretleri Nasıl Belirleniyor?

Sağlık sigorta işlemlerinde ücreti etkileyen en önemli faktörlerden bir tanesi şahısların sağlık geçmişleri, aileden gelen kalıtsal bir rahatsızlığın olup olmadığıdır. Bunun yanında poliçenin içerisinde bulunan teminatlardır. Bu ücretler, sigorta zamanı içinde olası risk durumlarına göre belirleniyor. Bu açıdan şahısların sağlık durumlarına göre değişkenlik gösterebilir. Özel sağlık sigortası alacak kişiler için kesin bir ücret aralığı belirtmek doğru olmaz. Sigorta yaptıracak şahısların özel belirledikleri kendi şartlarına göre sağlık sigortası hizmeti veren firmalardan teklif alarak detaylı bilgi almaları daha sağlıklı olur.

Sigorta Yaptırırken Şirketler Neleri İnceliyor?

Sigorta yaptıracak olan şahısların yaşları cinsiyetleri ve medeni halleri olmak üzere kişiler bilgileri ilk olarak inceleniyor. Daha sonrasında sigortalının mevcut sağlık durumlarına bakılıyor. Kişide şeker damar veya kalp rahatsızlığı gibi kalıtsal bir hastalığın olup olmadığına bakılıyor. Önceden geçirdikleri bir rahatsızlık var mı yok mu onlar inceleniyor. Aile öncelerinde bir kalıtsal hastalık var mı yok mu o inceleniyor. Tüm bu incelemeler sonucunda ortalama bir fiyat çıkarılarak kişilere sunuluyor. Eğer kalıtsal bir rahatsızlık varsa ödeyeceğiniz sigorta ücretleri daha yüksek oluyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here