Sağlık Sigortası İptal Ettirme

0
136

Sağlık sigortası bir hastalanma veya gerçekleşen bir ölüm sonucunda sigorta yaptırana veya yakınına para ödenmesi durumudur. Sağlık sigortası yaptırılacağı zaman bu sigortayı yapan şirketler tercih edilir. Sigorta şirketleri anlaşmalı oldukları hastanelere müşterilerini göndererek bir sağlık kontrolünden geçirilmesini sağlar. Herhangi bir ölümcül hastalığa sahip olan bir müşteri için sağlık sigortası yapılmaz veya buna göre bir ücret çıkarılır. Sağlık sigortası zorunlu bir sigorta değildir isteğe göre yapılır. Her sigorta şirketinin farklı fiyat çıkarma yöntemleri vardır. Sağlık sigortaları 1 yıl olarak kesilir. Bu sürecin sonunda sigorta kendiliğinden fes edilir. Sağlık sigortasında bir yaş sınırı bulunur. Bu yaş 18 ile başlayıp 60 yaşla son bulur. Sağlığı tehlikede olmayan müşteri istediği zaman sağlık sigortası iptal ettirme seçeneğini kullanabilir.

Sağlık Sigortasının İptali Nasıl Olur?

Yaptırılan sigorta bir işsizlik durumu söz konusu iken yapılmışsa herhangi bir işe başlandığı durumda sigorta kendiliğinden son bulur. İş bulunması durumunda değil kendi istekleri doğrultusunda iptal ettirmek isteyen müşterilerin işleri biraz zorlaşıyor. Ancak yine de iptal ettirmek isteyen müşteriler Sigorta Müdürlüğüne başvurmalıdır. Bu işlem bir dilekçe ile yapılacaktır. Dilekçede iptal ettirme nedenleri açıkça belirtilir ve cevap beklenir. Sağlık sigortasının her ay gerçekleşen işlemleri müşteriler tarafından dikkatle incelenmesi önemlidir. Ödenen ücretlerin takibi de oldukça önemlidir.

Sağlık Sigortasının Yaptırılma Sebepleri Nelerdir?

Gerçekleşmesi olağan sağlık durumları her zaman hayatın bir parçasıdır. Bu sebeple hayatı garanti altına almak gerekir. Sağlık sigortası bu bakımdan tam anlamlı bir güvence şeklidir. Ölüm söz konusu olduğunda geriye kalmış olan aile bireyleri sağlık sigortasından yararlanabilir. Bu bakımdan bir yatırım olduğu da söylenebilir.

Sağlık Sigortası için Gerekenler

Sağlık sigortası yaptıracak olan kişilerin bir sağlık raporuna ihtiyaçları olacaktır. Bu sigorta şirketinin belirlediği bir sağlık kurumundan alınacaktır. Gerekli şartlar her sigorta acentesine göre değişir. Bu sebeple yapılacak olan sigorta için acentenin belirlediği teminatlar bilinmeli ve buna göre yapılmalıdır. Sağlık sigortası belirli yaşlar ve belirli hastalık seviyeleri ile yapılır. Sağlık sigortası yaptırılacağı zaman kişinin oturduğu yere dair muhtardan alınmış belge, kimlik fotokopisi, kişinin imzası ve doldurması gerekli olan belgeler gereklidir. Bu belgelerin eksik veya yanlış olması durumunda sağlık sigortasının gerçekleştirme işlemi yapılamaz. Yaptırılan sigorta acentesi tarafından saklanacaktır ve bir örneği de müşteriye teslim edilecektir. Her bilgi kayıt altına alınıp saklanacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here