POS Cihazından Para Nasıl Çekilir?

0
189

Kredi kartları ve banka kartlarının müşterileri arttıkça, bu doğrultuda üye iş yerlerinin sayısı artmıştır. Üye iş yerlerinin çokluğuyla birlikte alışveriş noktalarının hemen hemen tamamında POS cihazlarına yer verilmeye başlamıştır. POS cihazları pek çok işlem için kullanılabiliyor. Bu durumda da POS cihazından para nasıl çekilir sorusuyla karşı karşıya kalabiliyorsunuz.

POS Cihazıyla Para Çekme İşlemlerinde Üye İş Yeri Olmak

POS cihazları, kredi kartı ile alışveriş yapma imkanı tanıyan her satış noktasında yer alıyorlar. Market, kasap, giysi mağazaları gibi her noktada artık POS cihazlarına rastlayabilmek mümkün hale gelmiştir. Bankalar aracılığıyla temin edilen POS cihazları, bankalarla anlaşma gerçekleştirmek suretiyle alınabiliyor. Bu durumda en çok tercih edilen bankaların POS cihazlarını kullanmak, müşterilere ayrıcalıklı alışverişler sunma konusunda yarar sağlayacaktır.

Bankalar POS cihazı sağlayacakları üye iş yerlerinde, belli çekim limitlerini geçme talebinde bulunacaklardır. Buna göre işletme belirlenen limitleri aşmayı hedefler ve aşamadığında ise yıllık olarak POS cihazı aidatı ödemek durumunda kalır.

POS Cihazıyla Para Çekme İşlemi Adımları

Üye iş yerinde bulunan POS cihazına kart ya manyetik kısmından okutularak ya da cihaza takılarak işlem adımlarına başlanır. POS cihazında yapılacak işlemin normal tek çekim veya taksitli olacağının belirlenmesi gerekir. Taksitli işlemler, yalnızca kartın kendi bankasına ait olan POS cihazlarında gerçekleştirilebiliyor. Bu nedenle kartın POS cihazı bulunmuyorsa, taksitli alışveriş seçeneğinden yararlanamazsınız.

POS cihazından tek çekim işlemi yapılacağı zaman, kart POS cihazına okutulur ve çekilecek tutar cihaza yazılır. Daha sonra kart sahibi şifre girişi yapar ve çekim işlemi tamamlanır. Çekim işlemine dair POS cihazından fiş yazdırılır. Üye iş yerinde kalacak olan fiş ve müşteriye verilecek fiş ayrı ayrıdır.

Kartta yeterli bakiye bulunmaması gibi durumlarda çekim işlemi onaylanmaz ve POS cihazının ekranında hata koduyla birlikte çekimin neden yapılamadığına dair bilgi görüntülenir. Çekim yapılamadığında bu bilginin görüntülenmesinin ardında, POS cihazı çekimin iptal edildiğine dair bir fiş yazdırır.

POS Cihazından Taksitli Çekim

POS cihazlarından kredi kartınızla taksitli çekim işlemi de yapılabiliyor. Buna göre, üye iş yeri POS cihazlarının kullanılması gerekiyor. Kartınızın POS cihazı bulunmayan noktalarda da başka POS cihazlarından taksitlendirme yapılabilmesi mümkün oluyor.

POS cihazı aracılığıyla yapılacak taksitli alışverişte öncelikle çekilecek tutar, daha sonra da taksit sayısı cihaza yazılır. Kart sahibi kart şifresini tuşladıktan sonra çekim işlemi bu adımlar ışığında sona erer.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here