Kredi Yapılandırma İşleminin Avantajları

0
117

Günlük yaşamda mülk sahibi olabilmek için kişilerin nakit ihtiyacı duyması ve bu ihtiyacı çeşitli banka kurumlarından karşılayarak kredi çekmeleri oldukça olağan bir durum haline gelmiştir. Bankadan çekilen kredinin belirli bir dönem ödendikten sonra yapılandırılması aynı kredinin ödenme süresinin uzatılarak daha az miktar ile ödeme yapılması anlamına gelir. Kredi yapılandırma işleminin avantajları üzerinden birey adına pek çok olumlu durum görülebilmektedir

Kredi Yapılandırması

Kredi yapılandırma işlemi temelde iki farklı şekilde yapılabilmektedir. Bu işlemlerden biri kredi faizlerinin düştüğü bir zamanda mevcut olan kredinin yapılandırılması olmakla beraber bir diğeri bireyin ödemekte zorlandığı kredi ya da kredi kartı borcunun yapılandırılması işlemi olmaktadır. Faizler düştüğü esnada yapılacak olan kredi yapılandırmasında banka kredinin peşin olarak ödenmiş olduğu varsayarak düşük faiz üzerinden kalan borç kadar krediyi müşterisine tanımlar. Müşteri artık yeni bir kredi çekmiş gibi yenilenmiş faiz oranı üzerinden kredisini ödemeye devam eder. Ödemekte zorlanılan kredi ya da kredi kartı yapılandırlamasında ise yeni gelir düzeyinin belgesi banka kurumuna götürülerek düzenleme yapılması talep edilebilir.

Kredi Yapılandırmasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi yapılandırması işleminde dikkat edilmesi gereken en önemli konu kar ve zarar dengesinin sonunda nasıl bir sonuç çıkacağıdır. Kredi yapılandırması işlemi bireyin daha uzun süre daha az miktarda para ödemesi anlamına gelse de faiz gibi önemli bir etmen işlem sonucunda zarar edilmesine neden olabilir. Bu nedenle yapılandırma işlemine onay vermeden önce bu konuda hesap yapılarak toplamda ne kadar geri ödeme yapılacağına dair bilgi birikimi elde edilmelidir. Faiz işlemleri dışında kalan dosya masrafları gibi konularda da hesap yapılması gerekir.

Kredi Yapılandırmasının Avantajları

Kredi yapılandırma işlemi bireye pek çok konuda avantaj sağlamaktadır. Bunlardan biri faiz oranları arasındaki fark olup düşen faiz oranından yararlanarak daha az miktarda borç ödemesi gerçekleştirilebilmektedir. Ancak yapılandırma işleminde ekspertiz ücreti, dosya masrafı, erken kapatma bedeli gibi işlemlere de para alımı yapıldığından bu hesaplamanın dikkatli bir şekilde yapılması gerekecektir. Kredi yapılandırma işleminin avantajlarından bir tanesi de kalan borç miktarının düşürülmesidir. Faiz oranı ile dengeli bir şekilde gittiği için bu durum borç miktarını da doğrudan etkilemektedir. Kredi yapılandırma işlemi uygun hesaplama ve masrafların göz önüne alınması ile beraber yapıldığı zaman bireyin kalan borcundan daha az borç ödemesi yapması konusunda avantajlı fırsatlar sağlayabilmekte ve banka kurumlarından yardım alınabilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here