Kredi Yapılandırılmasında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

0
107

Kredilerin belli şartlar altında bankalar tarafından müşterilere sunulması söz konusu olduğu için, belli şartlarda yapılandırma yapılmasına müsaade ediliyor. Ödemelerin gerçekleştirilememesi halinde bankaların müşterilere tanıdığı bir hak olan yapılandırma seçeneklerinde, belli noktalara dikkat etmek gerekiyor. Bu durum da kredi yapılandırılmasında dikkat edilmesi gereken noktalar olarak karşınıza çıkacaktır.

Kredi Borcunun Yapılandırma Şartları

Bankalar kredi borcunun yapılandırılmasında da belli şartları öne sürerler. Bu şartları göz önüne alırsanız;

  • Kredinin toplam maliyeti,
  • Ödemesi yapılmayan borç tutarı,
  • Faiz oranlarının arasındaki farklılıklar,

Ödenecek tutarın taksit sayısı gibi değişkenler karşınıza çıkacaktır. Bu nedenle kredi yapılandırmasına başvuruda bulunurken, bu değişkenlerin hesabını gerçekleştirmelisiniz. Çünkü faiz oranları her kredide farklı olabiliyor ve bu durumdan ya avantajlı ya da dezavantajlı çıkabiliyorsunuz.

Kredi borcunu yapılandırmak her zaman avantajlı bir seçenek olmayabiliyor. Borcunuzu daha rahat bir imkanla kapatmanız bir avantajdır, fakat dezavantajlı çıkmanız da söz konusudur. Bu nedenle kişinin ilk etapta kar-zarar hesabı yapması, avantaj ve dezavantajların ayrılması konusunda yol gösterici olacaktır. Örneğin ilk kullandığınız kredinin faiz oranı %1.90 gibi bir rakam iken, yapılandırmada güncel faiz oranlarını kullanma hakkınız olacağından %2.15 gibi bir faiz oranıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durumda da ödeyeceğiniz kredi borcu bir hayli yükselecektir.

Kredi Borcu Nasıl Yapılandırılır?

Kredi borcunun yapılandırılması, borcun ödenememesi halinde mümkün olabiliyor. Ödemekte zorlandığınız borç için bankanız ile görüşerek yapılandırma seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Fakat kredi borcunuzu yalnızca önceki kredinizi temin ettiğiniz banka ile yapılandırma işlemine tabi tutabiliyorsunuz. Yani farklı bir banka seçme gibi bir şansınız yapılandırma işleminde bulunmuyor. Borçlar tek bir banka üzerinden yönetilecek ve böylelikle tek bankaya ödemelerinizi yapabileceksiniz. Belli avantajları ve belli dezavantajları bulunan bu durumun, dezavantajlarına değinmemiz gerekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here