Kredi Notunu Yükseltecek Hamleler

0
153

Kredi alabilmek için aranan en önemli şart kredi notunun yeterince yüksek olmasıdır. Bankacılık işlemleri ile şekillenen kredi notu düşebilen ve yükselebilen bir değerdir. TBB ve KKB kurumları tarafından kayıt altında tutulan kredi notu yaptığınız her işlem için düşer ve yükselir. Kredi skoru sabit bir puan değildir. Düşmesi durumunda istediğiniz zaman kredi çekme ihtimaliniz oldukça düşük olacaktır. Kredi notunu yükseltecek hamleler yaparak notunuzu yükseltebilirsiniz. Bankalara olan borç durumu, kullandığınız kredi kartları, kredi kartınızın limiti gibi durumlar bu not için etkili olmaktadır.

Borçlarınızı Sıfırlayın

Kredi notu birden bire yükselen bir durum değildir. Yükselmesi için bazı hamleler yapmalı ve notunuzun yükselmesini beklemelisiniz. Notunuzu yükseltmek için yapmanız gereken ilk şer var olan tüm borçlarınızı ödemek ve kapatmak olacaktır. Bankalara borcunuz varsa bu kredi notunuzun düşük olmasına neden olur. Bu borçları kapatmak otomatik olarak kredi notunuzun yükselmesini sağlayacaktır. Bankalara olan kredi kartı borcu, ödemediğiniz faturalar ve bankalara olan tüm borçlarınız bu kapsama girmektedir. Tüm borçlarınızı ödedikten sonra takip edeceğiniz doru strateji ile notunuzun yükselmesini sağlayabilirsiniz.

Kredi Kartı Alın

Bankalara olan tüm borcunuzu kapattıktan sonra notunuzun yükselmesi için yapmanız gereken bir diğer hamle, düşük limite sahip bir kredi kartı çıkarmak olabilir. Çıkardığınız bu kredi kartı ile ufak tefek alışverişler yaparak, çıkan borcu zamanında ödemek kredi notunuzun yükselmesini sağlayacaktır. Banka ile yaptığınız düzenli her para alışverişi kredi notu üzerinde etkili bir işlemdir. Mevcut borcu ödemek notunuzun yükselmesi için önemli bir rol oynayacaktır. Kredi kartına olan borcunuzu hesap kesim tarihinden hemen önce ödemenizde yarar bulunuyor.

Az Miktarda Kredi Çekin

Kredi notunuzu yükseltmenin bir diğer yolu ufak miktarda kredi çekerek, çektiğiniz kredi borcunu zamanında ödemek olabilir. Düşük limitli kredi borcunuzu her ay düzenli şekilde ödemeniz halinde belirli süre sonra kredi notunuzun yükselmesi sağlayabilirsiniz. Yapacağınız her işlem için bir miktar notunuzu yükseltmeniz mümkün hale gelecektir.

Yapabileceğiniz Diğer Hamleler

Kredi notunu yükseltmek için kredi kartı çıkartamıyor ya da kredi çekemiyorsanız, başka işlemler yapabilirsiniz. Notunuzu yükseltmek için mutlaka bankalar ile çalışmanız gerekiyor. Bunun için maaş ödemenizi bankalardan alabilir, faturalarınızı otomatik ödeme talimatı ile bankalara yatırabilir, kira ödemelerini bankalar aracılığı ile yapabilirsiniz. Tüm bu işlemleri zamanında yapmanız halinde kredi notunuz otomatik olarak aşama aşama yükselmeye başlayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here