Kredi Notuna İtiraz Dilekçesi

0
156

Kredi çekmek veya kredi kartı almak için bankaya başvuru yapıldığında ilk olarak banka tarafından kredi notunuz hesaplanıyor. Kredi notuna göre değerlendirme yapan kurum isteğinize olumlu veya olumsuz cevap verebiliyor.

Kredi notundaki düşüklük banka veya bazı finans kurumlarının kredi, kredi kartı istemine onay vermemesine neden oluyor.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

  • Kredi notu, Kredi Kayıt Bürosuna bağlı olan Findeks tarafından hesaplanır. Değerlendirmeye alınan faktörler genelde sabittir fakat bazı dönmelerde farklı etkenler de incelemeye alınıyor.
  • Kredi kartı veya kredi ödemedeki gecikme ne kadar uzarsa kredi notunu da o kadar olumsuz etkiler. Kredi notunun neredeyse % 35′ ini ödemelerin zamanında yapılıp yapılmaması etkiliyor.
  • Bankalara olan kredi borcu miktarı, kredi kartlarının limitleri de bir diğer faktördür. Borçlanma arttıkça kredi notu da düşecektir. Ayrıca her yeni alınan kredi de kredi notunu % 11 e kadar düşürüyor. Sık sık kredi başvurusu yapıyor olmak da şüpheli durum olarak algılanmakta ve kredi notu değerlendirmesinde dikkat edilmekte.
  • Bu değerlendirmeler sonucunda 0-1900 arası bir puan belirlenir ve bankalar bu sonuca göre talebe karşılık verir.
  • Kredi notu hesaplamada nadir de olsa yanlış puanlamalar yapılabiliyor. Bunun için kredi notuna itiraz dilekçesi yazarak bankaya ve Kredi Kayıt Bürosuna başvurmak gerekiyor.

Bankaya Yazılacak Dilekçe

Kredi notunun hesaplanmasında banka kaynaklı bir değerlendirmenin yanlış yapılma ihtimali oldukça yüksek. İlgili bankanın genel müdürlüğüne yazacağınız dilekçe ile ödemelerinizi düzenli yaptığınıza dair belge olabilecek bir kaç dekont itiraz için yeterli olacaktır.

Dilekçenizdeki metnini; ödemelerinizi geciktirmeden düzenli yaptığınızı, bankaya borcunuzun kalmadığını, bunu kolaylıkla inceleyebileceklerini varsa hatanın düzeltilmesi ve konu hakkında bilgi istediğinizi yazarak oluşturabilirsiniz.

Kredi Kayıt Bürosuna Yazılacak Dilekçe

Yine bankaya yazılan benzerlikte bir dilekçe de Kredi Kayıt Bürosu Müdürlüğüne yazılmalıdır. Böylece kredi notunuzun tekrar değerlendirmeye alınması konusunda araştırma başlatılır. Dilekçe ile birlikte ödenmiş birkaç dekont, kimlik fotokopisi, elinizdeki kredi notu belgesini de verilmelidir.

Örnek Dilekçe

…… BANKASI MÜDÜRLÜĞÜNE

…. tarihinde başvurduğum talebim doğrultusunda kredi notumun …. olduğunu öğrendim. Bankanıza karşı olan borçlarımı zamanında ve düzenli olarak ödemiş ve bu tarih itibariyle bankanıza borcum bulunmamaktadır. Ödemelerimi düzenli yaptığımı belgeleyecek dekontlarımın bir kısmı ekte yer alıyor. Kredi notumun hesaplanmasında bir yanlışlık olduğunu düşünüyorum. Kredi notum üzerinde tekrar inceleme yapılıp hata varsa düzeltilmesini ve tarafıma bilgi verilmesini,

Saygılarımla arz ederim.

Ad- Soyad

TC Kimlik Numarası

Adres bilgisi

İletişim numaraları

Ek belgeler

İmza

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here