Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim?

0
259

Bankaların kişilere kredi talepleri karşısında bu kişi hakkında gerekli bir takım değerlendirmeler yapmaları mutlaktır. Bu değerlendirme aşamalarının başında ise kişilerin nasıl bir kredi geçmişlerinin ve hali hazırdaki banka ilişkilerinin ne denli doğru ve düzgün olduğu konusu oldukça önemlidir. Bu aşamada kredi notu da bu önem sırasında birinci derecededir. Kredi notu kişilerin bankalar açısından kredi ödeyebilme kabiliyetini ve aynı zamanda kredi kimliğini ortaya koymaktadır. Kişiler ise kredi notu hakkında tam bir bilgiye sahip olmamakta ve bu bilgileri nereden elde edebileceği konusunda fikir sahibi değildir. Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim? Sorusu birçok kişinin merak ettiği husus olmaktadır. Bu konuda detaylı bir araştırma yapmak gerekli ve finansal konulara hâkim olmak şarttır. Bu konuya bir açıklık getirilmek gerekirse şunları söylemek doğru olacaktır.

Herkesin bir kredi notu var mıdır?

Günümüzde her bireyin bir kredi notunun olduğu konusu oldukça yanlış bir kanıdır. Kredi notu bankacılık sektörü ile yeteri kadar haşır neşir olan kesimin ilgi alanına girmektedir. Aynı zamanda bundan yaklaşık olarak 5 yıl öncesine kadar yine banka ile ilgili olan bireylerinde kredi notuna ulaşmaları mümkün değildir. Kredi notu kavramı henüz yeni bir kavram olmasından dolayı daha eski alanları kapsamamaktadır. Bu açıdan dolayı herhangi bir banka ile ilişki içerisine girmemiş kişilerin kredi notu bulunmamaktadır. Dolayısıyla sorgulama aşamasında da bu kişilerin kredi notunu öğrenebilme ihtimalleri bulunmamaktadır. Kredi kayıt bürosunda hesaplanan ve bu bürodan bankalara bilgi akışı sağlanması sayesinde kredi notu öğrenilebilmektedir. Bu açıdan dolayı henüz yeni bir kurum olan BBK Kurumu da daha 5 yıl süre içerisindeki kişilerin faaliyetlerini takip edebilmiş ve bu süreç içerisindeki olayları inceleme altına alarak kayıt yapmış bir durumdadır. Bütün bu işlemleri üstlenen kurum da bankalar tarafından önemli bir yere sahip olmaktadır.

Kredi notunu öğrenmenin yolları nedir?

  • KKB aracılığı ile kredi notunuzu öğrenme: KKB yani kredi kayıt bürosundan kredi notunu merak eden kişiler öğrenim sağlayabilirler. Kredi kayıt bürosundan belirli bir ücret karşılığında üye olarak notunuzu kolay bir şekilde internet üzerinden öğrenebilme fırsatını bulabilirsiniz. Bu kayıt ücreti ise yaklaşık olarak 10 lira gibi bir ücret ile sınırlandırılmıştır. Buradan üyelik sağlayarak istediğiniz zaman ve istediğiniz anda girerek kredi notunuz hakkında bilgi sahibi olabilir ve kredi notunuzun seyri konusunda bilgiler edinebilirsiniz.
  • Bankalar aracılığı ile kredi notunuzu öğrenme: Bir başka kredi notunu öğrenebilme ise bankalar aracılığıyla kredi notu öğrenebilme işlemi olmaktadır. Bu konuda hemen hemen her banka müşterisine bu fırsatı sunmaktadır. Bankaya bir uğramanızda müşteri temsilciniz olan görevli kimseden kredi notunuzu öğrenebilme imkânınız bulunmaktadır.
  • İnternet bankacılığı aracılığıyla öğrenme: Bir başka öğrenebilme yöntemi de internet bankacılığı sistemi olmaktadır. Burada kişiler bankalarının internet bankacılığına giriş yaparak ilgili alandan kredi notunu sorgu yapabilmektedir. Ancak dikkat edilmesi gereken husus ise yine buradan yapılmış olan sorgulamada da bir miktar işlem ücretinin talep edilmesi durumu olacaktır.

Kişiler kredi notunu nasıl hesaplayarak öğrenebilir?

Hiçbir yol ile kredi notunu öğrenemeyen veya direk olarak kendisi hesaplamak isteyen kişiler içinde hesaplama işlemi yapmak mümkün olacaktır. Bu açıdan dolayı kişilerin bankalar ile olan bazı etkileşimleri ve oranlarını bilmek yeterli olacaktır. Bu oranlar ise şu şekildedir:

  • Kredi Ödeme Düzeni %35
  • Mevcut Kredi Borç Durumu %35
  • Yeni Alınan Kredi %11
  • Kredi Kullanma Yoğunluğu %10
  • *Diğer Faktörler %9

Bütün bu oranlar ile 0 ile 1900 arasında bir sayı belirlenmektedir. Kredi notunuzun sıfır çıkması durumu halinde bankalar ile ilgili herhangi bir ilişkinizin olmaması anlamına gelmektedir. Puanınız 1900 e yaklaşması halinde de bankalardan kredi talep etmeniz halinde herhangi bir sorun çıkarılmayacak ve kolay bir şekilde kredi alabilme imkânınız oluşacaktır. Kredi ayıt bürosunda da yapılan incelemeler sonucunda bu kriterler göz önüne alınmaktadır. Bu oranların ne kadar yüksek olmaması hali de kredi notunu olumlu yönde etkileyecektir. Bu açıdan dolayı yüksek bir kredi notuna sahip olmak ve bankalardan herhangi bir kredi talebinde olumsuz durumlar ile karşılaşmak istemeyen kişilerin bu oranlara büyük bir titizlik göstermesi gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here