Kredi Notum Neden Sıfır?

0
137

Bankaların kredi başvurusunda bulunan müşterilerine, kredi verirken uyguladığı en belirgin kriter kredi notudur. Kredi notu, bankaların kredi verecekleri kişi ile ilgili finansal anlamda bilgi edinmelerini sağlar. Kişilerin hiç bir banka ile çalışmamış olması, kişilerin kredi notum neden sıfır sorusunun cevabı niteliğindedir. Bankalar ile hiç bir çalışması olmamış, kredi kartı veya kredi çekme işlemi yapmamış olan kişilerin kredi notu sıfır olmaktadır. Ayrıca bankaya ödeme yapılmamış olması da kredi notunun sıfır olmasına sebep olur. Kredi notunun sıfır olmasının bir kaç sebebi daha vardır. Bu sebepler;

  1. Son ödeme tarihinden geç ödeme yapılması,
  2. Banka takibi veya yasal takibe düşmek,
  3. Asgari ödeme tutarının altında ödeme yapmak.

Son Ödeme Tarihinden Geç Ödeme Yapılması

Nakit kredilerin ödeme tarihinde tam olarak ödenmesi gerekir. Ödeme yapılmaması sonrası kredi notu düşer. Ödeme yapılmaması veya vadesinde yatırılması gereken tutardan eksik ödeme yapılması, banka sistemlerince kayıt altına alınır. Bu durum kredi notunun büyük oranda düşmesine sebep olur. Kredi kartlarında ise hesap kesim tarihinden 10 gün sonrası, son ödeme tarihidir. Bu durum son ödeme tarihine kadar, hesap tutarının tamamının ödenmesi gerektiğini veya hesap özetinde bulunan ödenmesi gereken en az asgari tutarın ödenmesi gerektiğini belirtir. Hesap özetinde bulunan bu rakamların ödenmemesi veya sadece asgari tutarın ödenmesi kredi notunu düşürmektedir.

Banka Takibi Ve Yasal Takip Dönemi Yaşamak

Bankalar aracılığıyla kullanılan kredi veya kredi kartlarına 2 ay ödeme yapılmaması durumunda, banka takibine girilmektedir. Bu dönem yapılmayan ödemeler veya bankaların telefonlarına cevap vermemek eksi puanlara sebep olmakta ve kredi skorunun büyük oranda düşmesini sağlamaktadır. Ayrıca ödemelerin 3 aylık gecikmeye düşmesi, avukat aşaması ve icra takibi başlatılması ile borç temerrüte düşmekte ve kredi notu sıfıra inmektedir. Bu aşamadan sonra borç tutarından fazla ödeme yapılsa dahi kredi skoru en az 5 yıl yükselmeyecektir.

Asgari Ödeme Tutarından Eksik Ödeme Yapılması

Kredi kartı kullanan veya kredi kullanan kişilerin bir diğer yanlışı da, kredi kartı asgari ödeme tutarının altında bir tutarda ödeme yapılması ve kredi vade tutarının altında bir tutarda ödeme yapılmasıdır. Bu iki şekilde de kredi notu eksi puanlara düşmektedir. Bu işlem kişilere puan kaybettirerek, diğer bir bankaya kredi başvurusunda bulunulduğunda bankaların kişilere güvenmemelerine sebep olur. Kredi notunun düşürülmesini engellemek için geç ödeme yapılacağının veya eksik ödeme yapılacağının bankaya bildirilerek, ek süre istenilmesi en doğru yöntemdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here