Kredi Notu

0
133

Uzun zamanda beridir bankalar kişilerin kredi başvurularını takip ederken baktıkları ve belirleyici olan tek unsur kredi notu kavramı olmaktadır. Kredi notu ise kişilerin ne deli bir banka geçmişi nasıl bir ödeme koşullarına sadık olduğu ve bu konuda bir teminat olarak değerlendirilerek başvuru işleminin olumlu veya olumsuz sonuçları içerisinde belirleyici olarak hareket etmektedir. Bunun yanında bu bilgilerden sadece bankalar değil bazı kredi kuruluşları ve finansal kurumlar, reel sektör ve bireylerin referans aldıkları kuruluşlarda değerlendirmeye tabi tutmaktadır. Yani kısacası kişilerin piyasa içerisinde kullandıkları karne olarak adlandırılabilir.

Kişilerin Kredi Notunu Etkileyen Unsurlar Nelerdir?

  • Kişilerin piyasa içerisinde para teminatı sağlayabilmeleri için ve bankanın bu güven sorununu ortadan kaldırabilmesi için önemli olan kredi notunu etkileyen birkaç unsur bulunmaktadır. Bu unsurları ise şu şekilde sıralamak doğru olacaktır.
  • Kredi kartı ödeme düzeni: Kredi kartı ödeme aşamasında kişiler bazı zamanlarda başarısız olabilmektedir. Bu açıdan dolayı kişilerin kredi kartı borcunun tamamını ödeyemese bile asgari tutar olarak belirtilmiş olan yüzdelik kısmı ödemelerinde kredi notunun derecesi açısından büyük bir önem bulunmaktadır.
  • Kredilerin ödeme düzeni: Kredilerin ödenme durumu ve borcun ileri ki tarihlere uzatılması düşünceleri de kredi notunu etkileyebilmektedir.
  • Bankalardaki mevcut borç durumu: Kişilerin bankalara yüklü bir miktarda borcunun olması kredi notunu olumsuz etkilemektedir. Bunun yanında bu borçların da oldukça fazla bir hassasiyet içerisinde dikkatle ödenmesi ise bu kredi notunu olumlu yönde etki edecektir.
  • Bankalardaki mevcut varlık durumu: Kişilerin çeşitli banka hesaplarında olan varlıkları ve birikimleri kredi notlarını olumlu yönde etkilemektedir.
  • Yeni ya da ilk kredi açılışları: Kredi imkanlarının çeşitli bankalardan ve birkaç tane sağlanması hali ve bu hesapların akışlarındaki durumlar kredi notunu etkilemektedir.
  • Borçların kredi limitine oranı: Borçların kredi limitlerine oranları eğer yüksek bir meblağ oluyorsa bu durum olumsuz bir etki olmakta bu oran eğer düşü bir sayılarda seyrediyorsa da bu durum olumlu bir nitelik olarak yansımaktadır.
  • Ödeme tarihçesindeki olumsuz durumlar: Ödeme tarihçesinde kişilerin yeterli bir miktara ulaşamadıkları için ödeme yapamamaları durumu da bir başka kredi notunu etkileyen durum olarak dikkate alınmaktadır.
  • Gecikmeye düşen hesap sayısı: Kişilerin banka hesaplarının olması ve bu hesaplar üzerindeki borçlarının kat kat artma hali olumsuz bir etki doğuracaktır.

Kredi Notunu Yükseltebilmenin Yolları Nedir?

Kredi notu bu denli bir öneme sahipken kişilerin de kredi notlarını yükseltmesinin yolları bulunmaktadır. Bu sayede kişiler yüksek notlar ile istedikleri her bankadan ve istedikleri yüksek oranlardan kredi kullanabilme imkânını bulmalarına fırsat doğmaktadır. Bu denli önemli bir notun yükseltilebilmesi de mümkündür. Kredi notunun yükselmesinin yollarını ise şu şekilde ifade etmek doğru olacaktır:

Düzenli ödemeler yapmaya başlayarak: Kişilerin kredi notunu etkileyen en önemli unsurların başında ödeme planı yer almaktadır. Bu ödeme planında eğer bir sıkıntı ar ise otomatik olarak kredi notunda da aşağı çekilmelerin yaşanması olası bir durum olacaktır. Bu açıdan dolayı kişilerin bankalara ve çeşitli kredi kuruluşlarına olan borçlarını son ödeme tarihine kadar ödemeleri doğru olacaktır. Bu düzenli ödemeler ise kredi notunu yaklaşık olarak %35 oranında etkilediği bilinmektedir. Uzmanlara göre ise bu oran oldukça yüksek bir oran olarak nitelendirilmekte ve bu şekilde de önemine vurgular yapılmaktadır.

Kredi ürünlerine ait borçları azaltma durumu: Kredi ürünü derken ihtiyaç kredisi ve konut kredisi ürünler olarak nitelendirilmektedir. Kişilerin ise bu konuda yapması gerekenler bu borçlarını azaltmaları ve çok çeşitli olarak kredi ürünü kullanmayı bırakmaları kredi notunun büyük bir yükselişe gireceğini belirtmektedir.

Kredi kullanım yoğunluğunun dikkate alınması: Kredi yoğunluğu kişilerin kredi notunu olumsuz olarak etkilemektedir. Bu açıdan dolayı kredi ödeme süresinde de birçok aksaklıklar yaşanacak bu durumda kredi notunun düşmesine sebep olacaktır. Kişilerin kredi bulmadan önce kendilerine bir ödeme planı tayin etmeleri ve bu ödeme planı dâhilinde hareket etmeleri daha mantıklı bir hareket olacaktır. Kredi yoğunluğu ise kredi notunu yaklaşık olarak %10 oranında etkileyecektir.

Bankalar ile iyi ilişkilerde olmak: Kredi kartı iptal etmek ve bankalar le olan ilişkilerinizi sonlandırmak ise kredi notunuzu olumsuz etkilemektedir. Bu açıdan dolayı kişilerin bankalar ile iyi ilişkiler içerisinde olmalarında fayda vardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here