Kredi Notu Sorgulama

0
273

Günümüz şartlarında pek çok kişi çeşitli kredi türlerinden en birini kullanmaktadır. Bankaların faiz oranları ve geri ödeme koşulları titizlikle incelenir ve kredi başvuruları yapılır. Ancak geçmişte bankacılık ilişkilerinin nasıl olduğu kredi notu sorgulama ekranı ile mümkündür. İnternet üzerinden yapılan bu sorgulama ile kredi çekip çekemeyeceğinizi veya kredi notunuz hangi aralıklarda olduğunu öğrenmenin en kolay ve güvenilir yoludur. Birçok hesaplama sitesi en büyük görevi üstlenerek kredi çekmeye çalışan kişilerin yardımına koşmaktadır.

Kredi Notu Nedir?

Bankaların kapsam dışında kalan ve bireylerin finansal referans aralıklarını inceleyen bir karne türüdür. Bankalardan kullanılmış olan kredi ve kart hesaplarının nasıl ilerlediği bir veri türüdür. Kişilerin aldıkları not gelecekteki banka ilişkilerini belirler. Kredi notları rakamsal olarak gösterilir. Bu rakamlar tekrar kredi kullanımı aşamasında en büyük yardımcıdır. Bankaların bu rakamdan her zaman haberi vardır. Sistemleri sayesinde müşterinin kredi notuna anında ulaşır. Bu sayede kredi onayının gelip gelmeyeceği belli olur.

Kredi Notu Neden Öğrenilir?

Kredi başvurusu yapmadan önce notunuzu öğrenmek en mantıklı ve en doğru karar olacaktır. Eğer geçmişte bankacılık adı altında ilişkileriniz pekiyi değilse kredi notunuz düşük olduğundan her başvuru yaptığınızda düşen not daha da çok düşerek olumsuz etkilenmenize neden olacaktır. Kredi notu sorgulama ekranı sizi geçmişe götürür. Kredi kartı ödeme planınızı veya daha önceden kullanılan kredinin geri ödemesini zamanında yapmadıysanız notunuzun düşük olduğunu öğrenirsiniz. Bu nedenle kredi notunuz yüksek olduğunu gördüğünüzde sizin için şartları uygun olan bankanızla hemen bir görüşme sağlayabilirsiniz.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

İnternet aracılığı ile bazı oluşturulan paket programlar sayesinde(findeks gibi) gireceğiniz kişisel bilgilerinizden sonra banka kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Tek tıkla yapacağınız işlemle kredi çekip çekmem hakkınızın olabileceği bilgisi verilir. Tamamen sanal ortamda yapılan bu uygulama sayesinde her gün milyonlarca kişi bu hesap aracılığı ile banka kredi notunu hemen öğrenebiliyor. Kredi notu hesaplama araçları vasıtasıyla anında hesaplanarak aktarılır. Kredi notu düşük bir kişi kredi kartı talebinde bulunsa dahi onay gelmez. Geçmişte yaşanan geç ödeme sorunu nedeniyle kredi notunuz düşüktür, Bu durumda sizi olumsuz yönde etkileyecektir.

FINDEKS İle Notunuzdan Haberiniz Olsun

Fındeks uzun yıllardır banka müşterilerinin hizmetinde olan bir alandır. Resmi internet sitesine 7/24 her an giriş sağlayarak detaylı bilgileri alabilirsiniz. Bankaların baktıkları bu referans alanı en doğru ve kesin bilgiyi aktarır. Aynı anda birden fazla bankanın taramasına izin veren bu sistem ile kredi notunuzu hemen öğrenebilirsiniz. Fındeks ile geçmişte olan banka ilişkilerinizi tekrar gözden geçirebilirsiniz. Puan aralıkları sizin asıl notunuzu gösterir.

Kredi Notunun Rakamsal Olarak Bileşenleri

Kredili ürün ödeme alışkanlıkları %35 oranında bir paya sahiptir. Fındeks notunu yükselten önemli bir paya sahiptir. Yapılacak son ödeme tarihi gecikmelerinde hemen düşüşe geçer ve kredi notunuzu anında şapı çeker. Bu konuda çok dikkatli olunmalıdır. Ayrıca mevcut hesap ve borç durumu %35 oranıyla hesaplanır. Yeni kredili Ürün Açılışları %11 oranında ve kredi kullanım yoğunluğu %10 oranıyla hesaplanır.

Bu oranlar bir kişinin kredi notunu belirleyen rakamsal oranlardır. İnternet aracılığı ile fındeks kredi notunu öğrenmek hızlı ve pratiktir. Rakamsal yapılan hesaplamalar ortaya bu verileri çıkarmıştır. Bu verilere bağlı kalarak Fındeks bir müşterinin kredi notunu rahatlıkla hesaplayabilir. Çeşitli veriler yardımıyla kredi notu internetten açıklanır.

Kredi Notu Nasıl Artar?

Düşük olan kredi notunu arttırmanın bazı yolarlı vardır. Geçmişte yaşanan olumsuzluklar(kredi kartı ödeyememe, kredi taksiti geciktirme gibi) kredi notunu doğrudan etkilediği için bu tarz ödemelere çok dikkat edilmesi gerekir. Düşük olan ve sürekli düşen kredi notunu arttırmanın en etli yolu var olan bir borcun hepsinin kapatılmasıdır. Bankadan son borç tutarı öğrenilir ve hepsi kapanırsa kredi notu önemli bir ölçüde artışa geçer. Zamanla daha da çok artacağından dolayı en az 1 yıl sonra kredi notu normal seviyelere gelir. Ancak bir kişi borçları nedeniyle kara listeye eklendiyse kredi notu artış göstermeden aynı seviyede kalır. Üzerinden en az 5 yıl geçtikten ve bu zaman zarfında düzenli ödeme yaptığı takdirde kredi notu tekrar yükselir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here