Kredi Notu Nasıl Yükseltilir

0
182

Kredi notu nedeni ile her yıl yüz binlerce kişi bankalardan ret yanıtı alıyor. Ödemeleri düzensiz olan kişiler kredi notunun düştüğünü ancak yeni bir başvuru esnasında fark edebiliyor. Elbette yalnızca ödemelerden kaynaklı kredi notu düşmüyor. Yapılan kredi başvurularının üst üste olması ve sürekli olumsuz değerlendirilmesi, onaylanan kredilerin birden fazla kullanılmaktan vazgeçilesi gibi durumlar da kredi notunu düşüren diğer etkenlerden. Dolayısıyla akıllarda kredi notu nasıl yükseltilir sorusu canlanıyor. Ancak her şeyden önce kredi notunu artırmak isteyen bir kişinin sabırlı olması gerektiğini biliyor olması şart. Çünkü kredi notu Kredi Kayıt Kuruluşu tarafından ayda 1 defa güncelleniyor. Dolayısıyla kredi notunu artırmak aylar alabiliyor. Kredi notu şeklinde tabir edilen kavram 800 ile 1900 arasında değişkenlik gösteriyor ve 800 ile 900 arasında olan, daha kısa bir ifade ile 1000’in altında kalan notlar riskli kabul ediliyor. Bunun yanında bir de kredi notu 0 olanlar var ki, bu kişiler daha önce hiç bankalar ile çalışmamış ve hiç kredili ürün kullanmamış kişilerdir. Dolayısıyla kredi notunun nasıl artırılacağı her iki grup için de farklılık gösterir.

Vadesiz ve Vadeli Hesaplar Kullanılmalıdır

Kredi notu kötü olan bir kişi ne kadar çok banka ürünü kullanır ise o kadar kredi notu artış gösterir. Bunun için illa kredili ürünlerin kullanılması gerekmez. Vadesiz ve vadeli hesap kullanmakta kredi notunu artırır. Örneğin vadeli döviz ve altın hesapları açılarak küçük tutarlarda olsa dahi değerlendirilebilir. Ayrıca nakit paranın vadesiz hesapta işlem görmesi de kişini daha güvenli gösterir ki bu da kredi notuna yansır. Eğer birikim hesabı açılamıyor ise döviz hesapları açılabilir ve küçük limitler ile döviz alım satımı gerçekleştirilebilir.

Banka ve Kredi Kartı Kullanmak

Eğer kredi notu hiç oluşmamış bir kişiden söz ediliyor ise, bu kişilerin banka ve kredi kartı kullanımları kredi notunu artırır. Örneğin kişi sürekli nakit alışveriş yapmak yerine parasını vadesiz hesaba aktararak banka kartı ile alışveriş yapabilir. Aynı şekilde kredi kartını kullanmak istemiyor olabilir. Ancak kredi notunu artırmak amacı ile kredi kartının düzenli kullanılması şarttır. Küçük alışverişler ve zamanında ödemeler ile kredi notunu kolaylıkla artırmak mümkündür. Pek çok kişi ellerinde olmasına rağmen kredi kartlarını kullanmak istemezler. Aslında kredi notunu en iyi artıran ürünlerden biri de kredi kartıdır. Standart rutin harcamalar kredi kartları ile yapılabilir ve böylelikle kredi notu kısa sürede artırılabilir.

ATM Kullanmak ve Otomatik Ödeme Talimatı Vermek

ATM kullanmak da kredi notunu artıran bir etkendir. Bir fatura ödemek, para çekip yatırmak ya da para transferi yapmak için ATM kullanılabilir. Bunun yanında otomatik fatura talimatını kredi kartına ya da vadesiz hesaba tanımlamak yine kredi notuna olumlu döner. Örneğin her ay ödenen telefon, doğalgaz, elektrik ya da su faturaları otomatik talimata bağlanabilir. Böylelikle hem faturaları takip etme yükü ortadan kalkar, hem de kredi notu artışa geçer. Ancak faturaları otomatik ödemeye vermek için bir banka hesabının ya da kredi kartının olması şarttır. Dolayısıyla öncelikle bu ürünlere sahip olmak gerekmektedir.

İnternet Bankacılığı Kullanmak

İnternet bankacılığı kullanmak da kredi notunu artırır. Ayrıca internet bankacılığından pek çok işlem de kolaylıkla yapılabilir. Örneğin para transferi, fatura ödeme, şans oyunu ödemesi gibi ödemeler internetbankacılığından çok daha kolay yapılabilir. Üstelik internet bankacılığını kullanmak oldukça pratiktir. Yani internet bankacılığı aracılığı ile ATM ya da şubeye gitmeye gerek kalmaksızın işlemler halledilebilir.

Maaş Anlaşmalı Bankalara Başvuru

Kredi notu düşük olan kişilerin yaptığı en büyük hataların başında farklı farklı bankalara başvuru yapmak gelmektedir. Birden fazla bankaya başvuru yapılması ve bu başvuruların olumsuz dönmesi kredi notunu dibe çeker. Bu nedenle daha temkinli davranılmalı ve başvurular maaş anlaşmalı olunan bankalara yapılmalıdır. Ancak başvuruların üst üste olmaması çok önemlidir. Çünkü üst üste yapılan başvurular hem sicili, hem de notu olumsuz etkiler. Bunun yanında maaş anlaşmalı bankalardan kullanılabilecek düşük limitli kredi kartları, pratik krediler ya da kredili mevduat hesapları eğer vaktinde ödenir ise kredi notunun hızla artmasını sağlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here