Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir?

0
145

Eski zamanlara oranla günümüz koşul ve şartlarında bankalar ve bankaların ürünleri olan krediler artık her birimiz için vazgeçilmez bir hal almaya başladı. Biz bir birey olarak banka kuruluşlarının hepimize sunmuş olduğu olanaklardan yararlanmaya gayret gösteriyoruz. Banka ürünleri eğer doğru ve akıllıca olacak bir şekilde kullanılırsa herhangi bir sorun ile karşı karşıya kalmayız. Hatta herhangi bir güven problemi bile meydana gelmez. Şöyle ki; ödeme planlarının düzgün ayarlanması halinde bankalar ile aramızda hiçbir şekilde olumsuz bir durum yaşanmaz. Fakat bazı zamanlarda oluşan problemlerden ötürü bankalar kredi notumuzu düşürebiliyor. Haliyle banka ürünlerini kullanabilmek içinde kredi notumuzun yüksek olması gereklidir. Bu gibi durumlarda kredi notu nasıl yükselir, kredi notu kaç ayda yükselir? Gibi sorular müşterilerin zihninde canlanabiliyor. Şimdi kredi notunu yükseltmek için gereksinimleri maddeler halinde inceleyelim.

Kredi Notumuz En Az Kaç Olmalı?

Banka kuruluşlarının çeşit çeşit değerlendirme seçenekleri bulunmaktadır. Tabi ki de bu değerlendirmeler bankadan bankaya değişkenlik gösterebilmektedir. Bir örnek vererek konuyu açıklığa kavuşturmak gerekirse; bankaların uygulamış olduğu faiz oranları ve ürünlerin onaya tabi tutulması için gereksinim halinde olan bir kredi notu limiti bulunmaktadır. Hatta piyasada yer alan bazı banka kuruluşları kredi notu düşük olana yüksek faiz, kredi notu yüksek olana ise düşük faiz oranlarını tanımlıyor. Hal böyle olunca kredi notu kesin şu kadar ya da bu kadar olur demek doğru değildir.

Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir?

Şimdi kredi notu kaç ayda yükselişe geçer sorusuna yanıt arayalım. Bazı durumlarda tamamen bizden bağımsız olan dış etkenlerden dolayı kredi notumuzda düşüş yaşanabiliyor. Haliyle bir kredi ihtiyacı oluştuğunda notunuz düşük olduğu için kredi olanağından faydalanamayabiliriz. Çünkü kredi notunun düşük olması sicili olumsuz bir şekilde etki altında bırakmaktadır. Bu durumda kredi talebinin reddedilmesine sebebiyet vermektedir. Haliyle kredi notunu yükseltmemiz şart oluyor. Kredi notunun yükselmesi için bazı yöntemler ve kriterler mevcuttur. Kredi notunun yeniden yükselişe geçmesini isteyen biri ödemelerini düzenli olarak yapmalıdır ve bu kademeden sonra asla ödemelerini geciktirmemelidir. Kredi kartı kullanımı da düzenli bir şekilde olmalıdır. Ayrıca son olarak günlük olacak şekilde para alışverişlerinizi de banka kuruluşları üzerinden yapmanız kredi notunuzun yükselmesine olanak tanıyabilir. Bütün bu yöntemlere ve kriterlere dikkat ederek banka ürünlerinin kullanımını düzene sokarsanız kredi notunuz en az 1, en fazlada 3 ay içerisinde ilk haline dönecektir. Fakat bu durum herkeste geçerli değildir. Yasal olarak takip altına alınmış olan kişiler bu durumdan muaftır. Yasal olarak takip altına alınmış olan kişilerin sicilini düzene sokabilmesi için farklı yöntemler denemesi gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here