Kredi Neden Onaylanmaz?

0
108

Her yıl yüz binlerce kişi banka kredilerine başvuru yapıyor. Gayrimenkul satın almak, evlenmek, tadilat yaptırmak hatta tatile çıkmak için dahi banka kredisi çeken insanlardan söz etmek mümkün. Ancak her 100 kişiden yaklaşık 40’ı kredisinin onaylanmadığından şikâyetçi. Bankaların net bir açıklama getirmeden ret ettiği krediler, aslında geçmişte yaşanmış bir ya da birkaç durumun nedeni olabilir. Birçok insanın sorduğu kredi neden onaylanmaz sorusunun yanıtı;

Hiç Kredili Ürün Kullanmamak

Kişi geçmişte herhangi bir kredili ürün kullanmamış ise kredisi onaylanmayabilir. Aslında buradaki temel mantık kredi notuna dayanmaktadır. Kişinin kredili ürün ödeme alışkanlığı bilinmediğinden kredi notu 0 görünür. Bu da kişinin riskli kategoride yer almasına neden olur. Yani daha önce hiç kredi kartı, kredili mevduat hesabı ya da kredi kullanmamış bir kişinin kredisinin onaylanmaması aslında kredi notudur. Bu kişilerin küçük çaplı kredili ürünler kullanarak kredi notunu artırması gerekir.

Büyük Borç Yükü

parça parça ya da konut ve taşıt kredisi halinde büyük bir borcu bulunan kişilerin yaptıkları kredi başvuruları olumsuz değerlendirilebilir. Buradaki ret nedeni ise kişinin büyük borç yüküdür. Kanunlar çerçevesinde her birey toplamda maaşının 4 katına kadar kredi kullanabilmektedir. Ancak bu kıstas taşır ve konut kredisi gibi ipoteğe dayanan kredilerde geçerli değildir. Kişinin eğer devam eden bir konut ya da taşıt kredisi bulunuyor ise yeni başvurduğu ihtiyaç kredisi ret edilebilir. Bankaların kişinin ödeme zorluğu çekeceği düşüncesi krediyi ret eden temek mantıktır.

Düşük Kredi Notu ya da Yasal Takip

Kredi notu fazla borç yükünden ya da düzensiz ödemeden kaynaklanır. Kanuni takip ise kişinin borcunu 90 günden fazla ödememesi sonucunda ortaya çıkar. Yani geçmişte kanuni takip süreci ile yüzleşmiş ya da kanuni takip yaşamasa dahi fazla borç yükünden, düzensiz ödemelerden dolayı kredi notu düşmüş kişilerin kredileri onaylanmaz. Aslında bu bankadan bankaya değişen bir durum olsa da genel olarak pek çok banka bu kişiler ile çalışmayı istemez.

Eş Durumundan Kredi Notu

Herhangi bir borcu olmamasına karşın bankalara yaptığı kredi başvuruları ret alan kişiler genellikle kredisinin neden ret edildiğini bilmeyebilirler. Bu noktada evli olan kişilerin eşlerinin kredi notuna bakmak gerekir. Yani eşinin daha önce yaşadığı icra ya da kanuni takip süreci, diğer eşi de etkileyecektir. Yine bu konuda da esnek davranan bankalar bulunmakta. Ancak eş durumunun kredi onay sürecini etkilediği unutulmamalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here