Kredi Nasıl Hesaplanır?

0
163

Faiz oranı, kredi hesaplamasında en temel unsurlardan bir tanesidir. Çoğunlukla kredi başvurusu yapacak olan müşterilerin öncelikle faiz oranlarına bakmaları gerekir. Kredi nasıl hesaplanır sorusuna cevap verirken kredi hesaplama işleminde faiz oranı, aylık taksitleri ve toplam geri ödeme miktarınızı doğrudan etkiler. Fakat tek başına belirleyici bir etken değildir.

Vade süresi belirleme, genellikle kredinin faiz oranını da belirlemektedir. Eğer kredinizin vade süresi kısa ise büyük bir oranla faiz oranınızda düşük olacaktır. Vade süresi uzadıkça faiz oranı da yükselecektir. Genellikle konut kredisi hesaplaması yaparken faiz oranları çok önemlidir.

Yıllık maliyet oranı, kredi araştırması yaparken en dikkat edilmesi konulardan bir tanesidir. Yıllık maliyet oranı, tüm maliyet tutarlarını içermektedir. Kredi tutarının size ne kadar mal olacağını gösterir.

İhtiyaç Kredisi Hesaplamasında Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

İhtiyaç kredisi hesaplaması yaparken, ihtiyaç kredisi faiz oranlarına dikkat ederken dosya masraflarına da çok dikkat etmek gerekir. Bireysel tüketici kredisi kullanırken toplam kredi ödeme rakamına, ihtiyaç kredisi faiz oranları ile birlikte dosya masrafı ve sigorta tutarı da etki etmektedir. Dosya masrafları, bankalar tarafından alınan dosya açılış ücretidir. Aynı zamanda ihtiyaç kredisi hesaplamasında da yıllık maliyet oranına dikkat edilmesi gerekir.

Konut Kredisi Hesaplamasında Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Konut kredisi hesaplamasında yalnızca toplam geri ödeme rakamına, konut faiz oranına ve dosya masrafına değil aynı zamanda DASK ve ekspertiz ücretlerine de bakılması gerekir.

Dosya masrafı, yasalar gereğince kullanılan kredi tutarının binde 5’i olarak sınırlandırma getirilmiştir. Örnek verecek olursak, 1000 TL kredi için an fazla 5 TL dosya masrafı alınabilmektedir.

Ekspertiz ücreti, satın alınacak konutun değeri, banka tarafından alınacak konutun ekspertizi tarafından belirlenir. Kredilendirme işlemi verilen bu değere göre yapılır. Emlak uzmanı ücreti, bankaya göre 400 ile 650 arasında değişiklik göstermektedir. Bu ücret, kredi başvurusunu yapan kişiden alınır.

DASK, doğal afet sigortasıdır. Konut kredisinde zorunludur ve ücreti tüketiciden alınır.

Hayat Sigortası, Konut kredisi için hayat sigortası yaptırmanız bazı bankalarca zorunlu tutulabilir. Fakat hayat sigortası zorunlu değildir.

Kredi Hesaplaması Ne İşe Yarar?

Bankaların sunduğu kredi hesaplaması ile güncel faiz oranlarını öğrenebilir ve faiz oranlarına göre aylık taksit ödemelerinizin ne kadar olacağını öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda toplam olarak ne kadar geri ödeme yapacağınızı da öğrenebilirsiniz. Tüm bankaların kredi faiz oranlarını karşılaştırabilir ve bütçenize en doğru ürünü kolayca, şube gezmeden seçebilirsiniz. Kredi başvurunuzu yine online olarak yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here