Kredi Kartının Asgari Tutarını Ödesem Olur mu?

0
178

Kredi kartlarında dönem borçlarında belirli kriterlerle belirlenen yüzdeler olur ve bu yüzdelerden birisi asgari ödeme tutarını bizlere gösterir. Kredi kartının asgari tutarını ödesem olur mu? Sorusuyla hem asgari tutarlarda ödemeniz gereken oran değişkenlerini inceleyecek, hem de sadece bu tutarı ödemenin avantaj ve dezavantajlarını ortaya koyacağız.

Asgari Ödeme Tutarının Oransal Değişimleri

Asgari ödeme tutarı, dönem borcunun belli bir miktarı kadardır ve kartın kullanım yaşına göre asgari tutarın oranı da değişecektir. Kredi kartının kullanılmaya başlandığı tarihten başlayarak, toplamda ilk bir yıllık kullanım süresinde asgari tutar %40 ve üzeri bir oranda belirlenir. Bir yıllık kullanım sürecinden sonra, oran kartın limiti dahilinde %22 ve üzeri bir orana gerileyecektir. Bu nedenle oranın belirlenmesi, kartın kullanım süresiyle eşdeğerdir diyebiliriz.

Bankaların en sevdikleri müşteri tipi olarak, yalnızca asgari tutarın ödemesini yapan müşteriler gösteriliyor. Bu müşteriler her ay hem asgari borç tutarını, hem de kalan dönem borcunun faizini öderler. Dönem borcunun tamamının ödenememesi gibi bir durum söz konusu olduğunda, mutlaka asgari tutarın yatırılması sağlanmalıdır. Asgari tutarı ödemediğiniz her ayın, kredi sicilinize yansıması ve cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalmanız demek olduğunu göz önünde bulundurmalısınız. Bu cezai yaptırımlar ilk ödenmeyen dönem borcu üzerinden uygulanmayacaktır. Ancak takip eden aylarda da ödemelerinizi yapmamanız kredi kartınızın kapatılmasından başlayarak, yasal takip ve icra adımlarıyla sonuçlanacaktır.

Asgari Tutarı Ödemenin Avantajları

Kredi kartlarında bütün borcu ödememektense, asgari tutarı ödenmenin belli getirileri bulunuyor. Bunları incelediğimiz zaman;

  • Asgari tutarı ödediğiniz zaman bankaların gecikme listelerinde yer almazsınız.
  • Bankaların gecikme listelerine girmemeniz durumunda, borcunuzun bir kısmını ödemenizden dolayı kredi notunuz etkilenmemiş olur.
  • Gecikme listesinde yer almamanız sizi mahkeme, yasal takip ve icra gibi durumlardan kurtaracaktır.
  • Ödenen asgari tutar sayesinde, borcun bu miktarında faiz ödemesinden kurtulmuş olursunuz.
  • Kredi kartınız kullanıma kapanmayacak ve sonraki dönem yine kredi kartınızla işlemlerinizi devam ettirebileceksiniz.

Yalnızca Asgari Tutarı Ödemenin Dezavantajları

Bütün bir borcu ödememektense, asgari tutarı ödeyerek belli avantajlar elde edebilmeniz söz konusu. Ancak bu durum belli dezavantajları da beraberinde getiriyor. Bunları incelersek;

  • Dönem borcunun tamamının ödenmemesi ve yalnızca asgari tutarın ödenmesi sonucunda, kalan ödenmeyen tutara faiz işleyecektir.
  • Kalan borç tutarına uygulanan faiz bankalara göre değişkenlik gösterebilir, fakat %2.00 gibi oranlarla faiz işletilmesi söz konusudur.
  • Asgari tutar da olsa günü gününe ödeme yapmanız gerekir, yoksa her geciktirdiğiniz ödeme günü kredi sicilinize yansıtılacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here