Kredi Kartı Ödeme Erteleme Nasıl Yapılır?

0
127

Birçok kişinin kullandığı kredi kartı taksitli alışveriş imkânı sunan en iyi yöntemlerin başında gelmektedir. Birçok banka müşterilerine kredi kartı hizmeti sağlayarak oluşan talepler doğrultusunda hizmet sağlamaktadır. Birçok alışverişinizi bankaların vermiş olduğu kredi kartları sayesinde taksitli alma imkânına sahip olabilirsiniz. Bu sayede nakit paranız olmadığı halde bile alışveriş yapabilirsiniz. Bankaların sağladıkları kredi kartlarının farklı avantajları bulunmaktadır. Kredi kartı ile alışveriş yapmanız halinde ay sonunda bankaların belirlediği en az minimum tutarı ödeme zorunluluğu bulunmaktadır. Geri kalan tutar ise belirli faiz oranına tabi tutulmaktadır. Yapmış olduğunuz peşin ya da taksitli harcamalarınızı ödeme imkanınız bulunmuyorsa borcunun ödenme tarihinden önce erteleme imkanına sahip olabilirsiniz. Kredi kartı ödeme erteleme nasıl yapılır? Sorusu birçok kart kullanıcının merak ettiği konuların başında gelmektedir.

Erteleme İşlemi İçin Yapılacaklar

Kredi kartı borcunuzu ertelemenin en basit yolu minimum tutarı ödemektir. Fakat bu yöntem bir diğer ödemelerinizin tutarını artıracaktır. Diğer yapabilecekleriniz arasında internet bankacılığı kullanıyorsanız, kredi kartı işlemleri menüsünden ekstre atlatma seçeneğinin olup olmadığına bakmak olacaktır. Her kartta olmayan bu sistem sayesinde o ay ödemenizi erteleme imkânı bulabilirsiniz. Bazı kartlarda bu erteleme 3 ay gibi bir süre olarak verilmektedir. Kampanyaya göre değişiklik göstermekle birlikte erteleme süreleri 6 aya kadar yayılabiliyor. En fazla erteleme yapan banka 6 ay gibi bir süre kredi kartı borcunu erteliyor. Dilerseniz telefon bankacılığı ile kartınızın erteleme özellikli olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Telefon ve banka şubelerinden de erteleme işlemleri ile ilgili yardım alabilirsiniz. Erteleme için mutlaka borcun ödenme tarihinden önce talep oluşturulmalıdır.

Erteleme İşlemlerinden Bankalar Ne Kadar Faiz Alır?

Kredi kartlarının ertelenmesi işlemlerinden alınan faiz oranları bankadan bankaya ve erteleme zamanından zamanına farklılık göstermektedir. Ertelenen tutarların ufak olması halinde bazı bankalar sizden bunun için faiz almamakla beraber, yüksek tutarlı kredi katı ertelemeleri için ise belirli faiz oranı uygulamaktadır. Tüm bunlar için kredi kartınızın erteleme özelliğine sahip olması gerekmektedir. Ancak bu şekilde borcunuzu belirli dönem erteleme imkânına sahip olabilirsiniz.

Geciken Borcu Bankalar Erteler mi?

Geciken borcu bankanın ertelemesi tamamen banka inisiyatifine bağlı olan bir durumdur. Bu gibi durumlarda banka kredi kartını iptal ederek borcu yapılandırmaya gidebilir, ya da kart sahibi müşterisini bu borcu ödemesi için icraya vererek, borcunu talep edebilir. Kredi kartı gecikmesi için her banka farklı gecikme faizi uygulamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here