Kredi Kartı Limitini Nasıl Yükseltebilirim?

0
164

Dünya çapında kredi kartı kullanımı oldukça yüksektir. Lakin Türkiye’ deki oran biraz daha fazladır. Çünkü bireylerin elinde nakit para bulundurması zor görünüyor. Ayrıca birçok alanda taksitli alışverişler yapıldığından bireylere cazip gelmektedir.

Kredi Kartının Yasalar Açısından Durumu

Şirketler, kurumsal firmalar, esnaflara verilen kredi kartları farkıdır ve belirli bir limiti yoktur. Fakat üst, orta ve alt seviye belirleme durumları vardır. Bunlar alt seviye de 5000 lira, orta seviye de 50000 lira ve üst seviye ise sınırsızdır. Normal bireysele için ise Türk Borçlar Kanununa göre kredi kartı ilk alındığında 700 lira ve altında limit ile alınıp kullanım ve ödeme durumuna göre 1 yıl sonra limit artış talebinde bulunabilirler. En fazla ise bireyin aldığı maaşın 5 katı kadar yükseltilebilir. Yükseltilen limit tüm bankaların toplamında 5 katı olur.

Kredi Kartı Limit Artırımı İçin Ne Yapılmalı

1-) Ödemeleri düzenli olarak yapılmalıdır.

2-) Kullanım giderlerine ve kampanyalara katılımlar yapılmalıdır.

Hangi Yollar İle Kredi Kartı Limit Artışı Yapabiliriz?

Bunu yapabilmenin 5 yolu vardır. Tek tek açılmalı olarak bakar isek;

1-) Bankaya Gitmek

Bunun için ilk önce imza ve kaşeli maaş bordrosu olması şarttır. Sadece şirketinin çalıştığı banka ise böyle bir zorunluluk yoktur. Bankada müşteri temsilcisi ile daha önceden yaptığı ödemelere bakıp banka temsilcisi merkezi yönetime internet aracılığı ile talep edilen tutarı girerek başvuru da bulunur. Birkaç saat veya birkaç gün içerisinde talep yükseltme işleminin onayı gerçekleşir.

2-) Telefon İle Müşteri Hizmetlerini Arayarak

Bankanın 0850 veya 444 ile başlayan numarasını tuşlayarak arama yapılır. 2. aşamada kredi kartı yükseltme talep işlemleri menüsüne girilir. 3. aşama kartın ön yüzünde yazan kart numarası ve kart şifresi tuşlanır. En son aşama ise talep edilen limit artışı yazılır ve onay verilir. İşlemin ardından birkaç saat içinde yükseltme işleme gerçekleşir. Bir de musteri temsilci ile yapılabilir ve bu hemen onay verilen bir işlemdir.

3-) Mobil Bankacılık Aracılığı İle Yükseltmek

Bağlı bulunduğunuz bankanın mobilini telefonunuza indirip giriş işlemleri yapılıyor. 2. aşamada kart işlemlerine giriliyor. 3. aşamada ise talep edilen tutarı yazıp onay tuşuna basıyoruz. Daha mobil bankacılıktan çıkmadan artış işlemi gerçekleşiyor.

4-) İnternet Bankacılığı İle Yükseltmek

Tıpkı mobil bankacılıkta yapılan işlemler yapılır. Tek fark bilgisayar google arayüzden girilir.

5-) Sms Yolu İle Yükseltmek

Sms yolu ile yükseltme işlemi ise telefondan bankanın ilgili sms numarasını tuşlayıp kartın ön yüzünde bulunan kart numarasını, son kullanma tarihini, arka yüzünde bulunan cvv tuşlayıp talep edilen miktarı yazıp gönderiyoruz. Bu da birkaç saat içerisinde onaylandı mesajı gelir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here