Kredi Kartı Borcu Erteleme

0
120

Kredi kartı, alışverişler için nakit para yerine kullanılan ve cüzi miktarda faiz oranı bulunan ödeme araçlarıdır. Bankalara başvuru yapılarak temin edilir. Tüm kredi kartlarında, bankaların müşteri gelirlerine uygun olarak belirledikleri bir kredi limiti bulunmakta bu limit alışverişin yanı sıra nakit para çekme işlemi için de kullanılmaktadır. Bir ay içinde kullanılan kredi kartının ay sonunda hesap kesim dönemi oluşmakta ve bu hesap ekstresindeki tutar, bankaya nakit olarak ödenmektedir. Bazı dönemlerde, kart sahibinin başvuru yapması üzerine kredi kartı borcu erteleme işlemi yapılabilmektedir. Bazen de kredi kartı borcu erteleme işlemini, banka müşterisine kendisi teklif eder. Bankaların kredi kartı borcunu erteleme yapmasının en önemli nedeni, müşterisini başka bankaya yönlendirmek istememesi, başka bir deyişle rekabet ortamıdır.

Kredi Kartı Borcu Erteleme İşlemi Kimlere Hangi Bankalar Tarafından Yapılır?

Kredi kartı borcu erteleme işlemi tüm bankalar tarafından yapılır. Bankaya kredi kartı borcunu düzenli ödeyen ve yalnızca bir aylık bir dönem için sıkıntı yaşayan kişilere taksit atlatma işlemi uygulanır. Kredi kartı borcunun ertelenmesi işleminde, iki seçenek vardır.

  1. Kredi kartının 1 aylık hesap ekstresindeki tutarın tamamının ertelenmesi işlemi,
  2. Kredi kartından yapılmış olan tek alışverişin tutarının ertelenmesi işlemi.

Her iki erteleme işlemi için bankalar vade farkı uygulamakta olmasına karşın, kart sahiplerini büyük sıkıntılardan kurtarmaktadır.

Kredi Kartı Borcu Erteleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Kredi kartının hesap ekstresinde bulunan son ödeme tarihine kadar banka ile telefon bankacılığı, bireysel internet şubesi veya banka şubesi aracılığıyla iletişim kurulmaktadır. Telefon bankacılığı işleminde müşteri hizmet yetkilisi ile görüşme yapılarak borç erteleme işlemi yapılabileceği gibi taksit erteleme işlemi de yapılabilmektedir. İnternet bankacılığından ise, kart işlemlerim bölümü seçilerek, borç erteleme seçeneği tercih edilmektedir. Banka şubesine başvuru yapılarak da borç erteleme işlemi kısa sürede sonlandırılmakta, ayrıca bu işlem diğer seçeneklerden daha avantajlı olmaktadır. Bankalar, ödeme sıkıntısı veya düzensizliği bulunmayan müşterilerine, daha ayrıcalıklı seçenekler sunmaktadır.

Kredi Kartından Yapılan Tek Bir Alışverişin Ertelenmesi İşlemi

Kredi kartlarında son düzenlemeler sonrasında bazı alışverişler için taksitli alışveriş yapılması işlemi kaldırılmıştır. Buna karşılık olarak bankalar müşterilerinin finansal açıdan zor durumda kalmalarını engellemek için telefon bankacılığı aracılığıyla borç ertelemesi işlemi yapmaktadır. Bu işlem için tek şart; alışverişin yapıldığı gün 24 saat içinde bu işlem için banka müşteri hizmetlerinin aranmasıdır. 24 saat içinde bankaya ulaşıldığında borç erteleme işlemi mutlaka yapılmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here