Kredi Çektim Kredi Notum Düştü Neden?

0
151

İnsanlar çeşitli nakit ihtiyaçları için bankalara kredi başvurusunda bulunabilirler. Kredi notu yüksek olan veya geçmişinde kredi ödemelerinde aksama yapmayan kişilerin kredi başvuruları onaylanır ve nakit ihtiyaçlarını karşılarlar. Kredi çektikten sonra farklı bir kredi çekmek isteyen veya kredi sorgulama ekranlarından kredi skor sorgusu yapan kişiler, kredi çektim kredi notum düştü neden? Sorusunun cevabını merak ederler. Kredi notunun düşmesinin bir takım finansal nedenleri vardır.

Kredi Notunun Düşme Sebepleri

  • Geçmişinde, kredi geri ödemelerinin geciktirilmiş olması
  • Kredi kartı veya kredi borcu sebebiyle banka takibine veya yasal takibe düşme
  • Birden fazla bankaya, internet yolu ile kredi başvurusunda bulunulması
  • Çekilen kredinin vadesinin uzun olması

Kredi Geri Ödemelerinin Geciktirilmesi

Bankadan alınmış olan kredi ve kredi kartlarının aylık taksitlerinin tam gününde ödenmesi gereklidir. Ödeme günü sonrası ödeme yapıldığında, banka sistemleri yapılan bu ödemeyi geç ödeme olarak kabul edecek ve kredi notunda düşme oluşacaktır.

Banka Takibi Veya Yasal Takibe Düşme

Kredi notunun en alt seviyelere kadar düşmesinde banka takibi ve yasal takip büyük ölçüde etkilidir. Kredi veya kredi kartları ödemeleri 2 aylık süre içinde ödenmediği takdirde banka takibine düşülmektedir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalındığında, mutlaka banka ile irtibat kurulmalıdır. Bankalar ödenemeyen bu tutarlar için kolay seçenekler sunmaktadır. Ödeme gecikmesi 3 ay aksatıldığında, banka bu borcu avukata devretmektedir. Bu aşamaya kadar gelindiğinde kredi notu iyice düşer.

Fazla Sayıda Kredi Başvurusu Yapılması

İnternetten kredi başvurusunun, birden çok bankaya yapılması da kredi notunun düşmesine sebep olmaktadır. Her kredi kullanımında kredi tutarının % 10’luk kısmı kredi notunuza etki etmektedir. Ancak onaylanmayan krediler için bu oran % 35 oranında kredi notunun azalmasına sebep olmaktadır. Bu sebeple bir bankadan kredi onayı ile ilgili bilgi alınmadan, diğer bankaya kredi başvurusu yapılması doğru bir işlem değildir.

Kredi Vadesinin Uzun Olması

Kredi başvurusu sırasında tercih edilen vade seçeneği de, kredi notunun düşmesinde büyük rol oynamaktadır. 5000 liralık ihtiyaç kredisini 36 ay vade ile ödemek ile 12 ay vade ile ödemek çok büyük oranda kredi notuna etki etmektedir. Kredi notunu yükseltmek için kredi miktarının az, kredi vadesinin kısa olması önemlidir. Ayrıca kredi notunda azalma olması istenilmiyorsa, kredinin vadesinden 1 veya 2 ay önce kapatılması, kredi notunun büyük oranda yükselmesini sağlayacak en büyük etmenlerden biridir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here