Kredi Asgari Tutarı Nedir?

0
113

Kredi kartı kullanıcıları belirli limitler dâhilin de harcama yapabiliyor. Peki, kredi asgari tutarı nedir? Kredi kartı asgari ödemesi ise bu limite göre ayarlanan en düşük ödenecek borç miktarıdır. Yani kredi kartınızın dönem borcundan alınabilecek en az ödeme tutarına denir. Eğer borcunuzun asgari tutarını ödemezseniz gecikme uyarısı gelir ve hemen ardından bu gecikme kredi kayır bürosuna gönderilir. Buda kredi notunuzun düşmesiyle sonuçlanır.

Kredi Asgari Tutarını Ödemeyince Ne Olur?

Borcunuzu için kredi kayır bürosuna bilgi gönderildikten sonra gecikme faizi hesaplanır ve borcunuza yansıtılır. Bu yüzden kredi kartı borcunuzun tamamının ödeme imkanınız olmasa bile, asgari tutarını ödemeniz önemli olacaktır. Bunun yanı sıra iki kere asgari tutarı bile ödemezseniz banka tarafından kapatılabiliyor. Üç kere ödenmeme durumunda ise banka nakit kullanımına el koyar.

Kredi Kartına Asgari Ödeme Kredi Notunu Nasıl Etkiler?

Kredi kartı asgari ödemelerinde asgari tutarı yatırdığınız takdirde, kredi notu için kullanılan algoritmaya otomatik olarak ödendi notu düşer. Bu sayede geç ödeme olarak algılanmaz ve kredi notunuz bu durumdan etkilenmez. Asgari tutar toplam borcun altında olduğu için ödemeden sonra bile borcunuz yüksek gözükecektir. Ancak geliriniz yine de borcunuza göre yüksekse bankaya kredi başvurusu gibi bir işlem yapmakta sakınca olmayacaktır.

Asgari Ödeme Yapıldığı Zaman Ne Kadar Faiz Oranı Uygulanır?

Kredi kartını borcunun asgarisini yatıran kişiler için 2018 yılı için aylık olarak %1,84 akdi faiz uygulanır. Akdi faiz oranı ise, kredi kartı gecikme durumu haricinde, uygulanan en yüksek faiz oranıdır. Kanunda “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, azami akdi ve gecikme faiz oranlarını tespit etmeye yetkilidir ve belirlediği bu oranları 3 ayda bir açıklar.” Şeklinde yer alır. 3 ayda bir açıklanmasına rağmen genelde yıl içerisin de hemen değişmiyor.

Kredi Kartı Limitini Nasıl Belirliyorlar?

Mevzuatın belirttiği koşullara göre, kredi kartı kullanan kişiler için ilk yıl kredi kartlarının toplamda limiti aylık gösterilen gelirlerinin 2 katından fazla olamaz. Aynı şekilde ilk yıldan sonraki yıllarda da 4 katını geçemez. Mevzuat baz alınarak hesaplanması yapılan kredi kartı limitini bile banka kendisi karar vererek verir. Vermek istemezse vermeme gibi bir hakkı da vardır. Örneğin, 5.000 TL toplam limite sahipsiniz ve dönem borcunuz 2.000 TL olarak faturaya yansıdı. 1 yıldan daha az süredir kredi kartı kullanıyorsanız asgari ödemeniz 600 TL olacaktır. Aynı şekilde alımının üzerinden 1 yıl geçtiyse 800 TL olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here