Kredi Aidatı Fazla Geldi, Ne Yapmalıyım?

0
145

Kredi kartı kullanıcılarının tamamına yansıtılan üyelik aidatı, kartın özelliklerinin kullanımıyla bağlantılı bir ücrettir. Kart sahiplerinin, kredi aidatı fazla geldi ne yapmalıyım diyerek itiraz etme hakkı bulunur. Kredi aidatı fazla geldi sıkıntısını yaşayan tüm kart sahipleri öncelikle, kartın ait olduğu banka ile iletişim kurmalıdır. Banka müşteri temsilcisi konuyu üst makamlara taşıyarak, sorununuza kısa sürede çözüm bulacaktır.

Kredi Kartı Aidatı Neden Kesiliyor?

Bankalar, müşterilerine kredi kartı vererek işlemlerini daha hızlı yapmalarını sağlarlar. Kredi kartlarının içeriğinde müşterilere yönelik pek çok alternatif seçenekler bulunur. Nakit avans, taksitli nakit avans, alışverişlerde taksit yapabilme imkanı, bonus kazanma gibi müşterilerine kolaylık sağlayan bir çok içerik kredi kartlarından sağlanmaktadır. BDDK tarafından kart aidatı alınmasına yönelik karar bulunur. Ancak BDDK bankalara kart aidatı olarak şu meblağı tahsil etmeniz gerekiyor şeklinde bir kural koymaz. Kart aidatının miktarı ile ilgili tüm sorumluluklar banka genel müdürlüğüne aittir. Bankalar kredi kartlarına yükledikleri özellikler için harcadıkları masrafları, kart aidatı olarak cüzi miktarlarda belirlerler. Ancak kartın kullanım özelliğinde çok çeşitli özellikler bulunduğunda, kart aidatları da bu özelliklere bağlı olarak bir miktar yüksek olabilir. Kart içerik özellikleri içinde;

  • Nakit avans çekme,
  • Taksitli nakit avans çekme
  • Yurtdışı kullanım
  • Alışverişlerde taksit yapma
  • Benzin veya mazotta ekstra puan kazanma;

Gibi özellikler bulunduğu takdirde kart aidat ücretinde bir miktar artış bulunmaktadır. Bankalar kart aidat uygulamasını yalnızca kredi kartları için uygulayan para sağlayıcılardır. Hesap kartları için kart aidatı işlemi uygulanmaz.

Kart Aidatını Azaltmak Veya Sıfıra İndirmek İçin Yapılması Gerekenler

Kredi kartı için kart aidatı ödemek istemeyen kişiler, kartlarının ait olduğu bankanın herhangi bir şubesi ile irtibat kurmalıdır. Kredi kartından yaptığı tüm işlemleri detaylı olarak inceleme hakkına sahip olan müşteriler, kartta bulunan kullanmadıkları seçenekleri iptal ettirerek kart aidatlarını azaltabilirler. Ayrıca bazı bankalar kurumlar ile görüşmelerinde bankalarından maaş alma koşulunda kredi kartı aidat ücreti olmadığı ile ilgili taahhütte bulunurlar. Herhangi bir kurum bünyesinde çalıştığınız için bu kart banka tarafından size özel düzenlendiyse, kart aidatınızı bu sayede sıfıra indirmeniz mümkündür. Bankalar anlaşmalarına binaen, müşterilerine bir çok imkanı sunan kuruluşlardır ve itirazlarınız için en mantıklı sonuçları üretirler. Sıkıntı yaşadığınız konuyu direk olarak banka yetkilileri ile görüşerek çözüme ulaştırabilirsiniz. Banka yetkilileri konu ile ilgili olumlu veya olumsuz sonuçları müşterileri ile paylaşmakta olan, kurallara uygun hizmet veren kuruluşlardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here