KOSGEB Kredisi Almak İçin Kefil Gerekir mi?

0
286

KOSGEB, küçük firmaların sektörde ilerleyerek, daha büyük kapsamda işler yapmasını sağlamak, başka bir deyişle küçük işletmelerin geçimlerini ve daha iyi imkânlara sahip olmasını sağlamak için kredi vermektedir. Bu kredi nakit olarak verilen bir kredi değildir. Küçük ölçekli işletmeleri geliştirmek için verilecek olan bu kredi, KOSGEB kredisi almak isteyen kişilerin aklına, KOSGEB kredisi almak için kefil gerekir mi? sorusunu getirmektedir. KOSGEB kredisi almak için kefil gerekli değildir, KOSGEB Genel Müdürlüğü kredi verirken, kredinin kullanacağı alanı net olarak belirleyen bir devlet kurumudur.

Yeni İşyeri Açmak İsteyenlere KOSGEB Kredisi Nasıl Verilir?

KOSGEB kredisi, yeni bir iş yeri açmak isteyen veya iş kurmak isteyen kişilere, kanunlarla belirlenen şartları taşıması dâhilinde verilir. Kişilerin bu krediyi almak için öncelikle, bir proje geliştirmesi gerekir. Sonrasında KOSGEB tarafından açılmış ya da açılacak olan eğitim ve girişimcilik kurslarını takip etmeleri gerekir. Bu işlemlerin tamamı İşkur veya KOSGEB’in resmi sitelerinden takip edilmektedir. Bu kurslara başvuru yapılarak, kurs bitimini müteakip, adaylara sertifika belgesi verilir. Alınan bu belge sonucu KOSGEB’in veri tabanına kayıt yaptırılır. Ardından kurs öncesinde belirlenen proje sunulur. KOSGEB’in bu projeyi kabulünden sonra kredi çekme işlemi kısa süreli ve basit bir işlemdir. KOSGEB, iş yeri açma isteğinde bulunan kişilerin, açacakları dükkân için gerekli olan tüm makine ve araçların ücretini karşılamaktadır. Ancak KOSGEB, kişiye nakit olarak ödeme yapmamaktadır. Bu sebeple kefil istememektedir.

Mevcut İşyeri İçin KOSGEB Kredisi Nasıl Verilir?

Faaliyette olan bir işyeri sahibi de KOSGEB kredisine başvuru yapabilir. İşyerinde bulunan makineleri geliştirmek, eşyaları yenilemek veya tabelayı değiştirmek gibi konularda KOSGEB, faaliyette olan işyerlerine kredi vermektedir. Ancak bu işlemi yapmak için vergi açılışlarının yapılmış olması şarttır. Makine ve araç alım işleri için KOSGEB, işverene büyük kolaylıklar sunmaktadır. İşyeri için gerekli olan malzemeler işyeri sahibince satın alındıktan sonra faturaları KOSGEB’e beyan edilmek zorundadır. Bu faturalara göre KOSGEB işyerlerinin ihtiyaç duyduğu makineler için kredi vermiş olur. Bu kredi KOSGEB tarafından işyerlerinin gelişimini sağlamak amacıyla hibe edilen kredidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here