KOSGEB ile Market Açılır mı?

0
208

Marke açma fikri Türkiye’de ki birçok kişi tarafından düşünülen bir girişimcilik örneğidir. Ticaretle uğraşmak isteyen herkes aklının bir yerinde mutlaka market açma fikrini bulundurur. Öyleyse, KOSGEB ile market açılır mı? KOSGEB ise birçok alanda yatırımcılara destek olup hibe verir. Market açmak isteyen girişimciler için de durum aynıdır. KOSGEB market açmayı düşünen girişimcilere de hibe verir. İş kuran ve market açıldıktan sonra da KOSGEB işinizi büyütmeniz için size destek oluyor. Ancak KOSGEB market açma işi için destek vereceği kişilere kurallar koyar. Bu kurallara uyulmak zorundadır. KOSGEB bir devlet kurumudur ve KOSGEB tarafından verilen hibe de devlet tarafından karşılanır.

KOSGEB ile Market Nasıl Açılıyor?

Hibe kredi almak isteyen kişilerin başvurabilecekleri iki önemli devlet kurumu vardır. Bunlardan ilki KOSGEB ve ikincisi ise İŞKUR’dur. KOSGEB, hibe kredi almak isteyen kişiler için Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katılmayı zorunlu tutar. Zorunlu olan bu kurslara katılmak ve eğitim alma KOSGEB tarafından ücretsiz olarak gerçekleştirilir. Akılda bulundurulması gereken bir diğer nokta da KOSGEB her projeyi kabul etmek gibi bir zorunluluğu yoktur. Projelerin kabul edilebilmesi için zaten kurslar öncelikli olarak verilir. Bu kurslarda size nasıl proje hazırlamanız gerektiği de anlatılır. Bunun yanında uygulamalı girişimcilik dersleri sayesinde kişi kendisine uygun olan içi bulabilir. Gerçekten market açmanın ona uygun olup olmadığına karar verebilir. Kişilerin hayatlarını etkileyecek bu kararlarının doğruluğu anlamaları ya da doğru olan kararı verebilmeleri açısından girişimcilik dersleri oldukça önem taşır.

İş Planı Projesinde Hangi Bilgilere Yer Verilmesi Gerekiyor?

İş planı projesi içerisinde öncelikli olarak genel bilgiler bulunmalıdır. İşletmeyi kuran kişi ve varsa ortakları belirtilmelidir. Bu kişilerin kim olduğu hakkında bilgi verilmelidir. Kurulacak işletmenin faaliyetinin ne olacağı be iş kurma süresi hakkında genel kapsamlı bilgilere iş planı projesinde yer verilmelidir. Projede işletmeci veya işletmeciler ile ilgili bilgiler, işletme ve faaliyet bilgilerinin bulunması gerekir. Daha sonrasında ise üretim ve yönetim ile ilgili planlar, yönetim planları, finansal planlar ve KOSGEB’den talep edilen destek miktarına da projenizde yer vermeniz gerekiyor. Verdiğiniz tüm bilgiler açık, net ve dolandırılmalardan uzak olmalıdır. Ne anlatmak istediğinizi kesin bir şekilde ifade etmelisiniz. Projenizin diğer tüm projelerden sıyrılabilmesi için detaylar oldukça önemlidir. Detaylar sayesinde projeniz diğerlerine göre ön plana çıkacak ve KOSGEB tarafından seçilme şansı artacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here