Konut Kredisi Nasıl Hesaplanır?

0
132

Ev alabilmek için birçok kişinin bankalara başvuru yaparak almak istedikleri kredi konut kredisidir. Peki, konut kredisi nasıl hesaplanır? Genel olarak kredi hesaplama işlemlerini bankadaki çalışan kişilere sormayı tercih eden tüketiciler olduğu gibi gelişmiş İnternet kullanıcıları bilgisayar başına geçerek almak istedikleri kredi türlerini seçtikten sonra alacakları ay ortalaması ile tek bir tıkla bu hesaplama işlemlerini kolaylıkla yapabiliyorlar.

Konut Kredisi Hesaplama İşlemleri

Konut kredisi çekmek isteyen kullanıcıların hesaplama yapma işlemlerinde, istedikleri vade ve faiz oranlarına göre taksit tutarı belirleniyor. Bu hesaplamalarda, ortaya çıkmış olan aylık faiz ve ana para sonuçları ödeme planlarını oluşturur. 100.000 Türk Lirası olan bir konut kredisi için 120 (yüz yirmi) ay vade ve %0,83 faiz oranlarında yapılacak olan hesaplama işlemlerinde, ilk olarak şu formül ile taksit tutarları belirlenir. Taksit Tutarları = Kredi Tutarları

  • Faiz (bir + Faiz) üstü Taksit sayıları / (bir + Faiz) üstü Taksit Sayısı – bir şeklindeki formüldür. Formüllerde kullanılacak olan “Faiz” yüzde olarak değil oran cinsinden kullanılıyor.

Sabit ve Değişken Faiz Oranları

Günün belirlemiş olduğu koşullar doğrultusunda faiz oranları değişkenlik gösterebiliyor. Sabit faizli bir kredi çekerseniz her ay aynı oranda taksit öderseniz. Değişken türde faiz oranları bir kredi çekerseniz o zamanın faiz oranı ne ise ona göre taksit hesaplama işlemleriniz yapılır. Her zaman sabit oranlı faizli bir kredi çekmek tüketici açısından olumlu sonuçlar doğurur. Eğer faiz oranları mevcut faiz oranlarından aşağıya inerse yapılandırma yaparak taksit ödemelerinizi değiştirebilirsiniz.

En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar

Bütçenize en uygun konut kredilerini veren bankaları öğrenmek için İnternet sektöründe bu hizmeti veren sitelerden faydalanabilirsiniz. Arama motorlarına yazacağınız en uygun konut kredisi arama sonucunda o günkü faiz oranları ile en uygun hizmeti veren bankaların listesine ulaşabilirsiniz. Daha sonrasında yapacağınız işlemler konut kredisini alacağınız bankaya başvuru yaparak bütçenize en yakın orandaki krediyi seçerek işlemlerinizi başlatmak olacaktır.

Kimler Konut Kredisi Çekebilir?

Konut kredisini çekebilmek için 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekiyor. Ayrıca bir iş yerinde çalışarak düzenli bir maaşınızın ve sigortanızın yatırılmış olması gerekiyor. Resmi olarak belgelemiş olduğunuz maaşınız üzerinden maksimum kredi oranını çekmeye hak kazanırsınız. Sigortaya yatan maaşınız aldığınız maaşınızdan az ise şirketten alacağınız bir maaş yazısı ile bankaya başvuru yapabilirsiniz. Bunun yanında maaş bordrosu ile işlemlerinizi devam ettirebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here