Konut Kredisi Faizini Nasıl Düşürebilirim?

0
121

Ev almak isteyenler için en cazip seçenek konut kredisi çekerek ev sahibi olmaktır. Konut kredisi çekilirken o günün faiz oranı uygulanarak, konut kredisi alınmaktadır. Konut kredisi ödeme planı, vade sayısına ve o günkü faiz oranına göre hesaplanacaktır. Konut kredisi ile ev alan kişiler konut kredisi faizini nasıl düşürebilirim? sorusuna bankaların kredi faiz oranlarını takip ederek, cevap bulmaktadır. Konut kredisi faiz oranları iki şekilde düşürülebilir.

1- Bankaların konut kredisi faiz oranlarının takip edilerek, refinansman yapılması için başvuruda bulunulması,

2- Konut kredisi çekilen bankaya ara ödeme yapılarak, kredinin yeniden yapılandırılmasının talep edilmesi.

Konut kredisinin düşürülmesi talebi ber iki seçenek için de bankalar tarafından olumlu karşılanan bir işlemdir. Bankalara iletilen bu iki talep sonucunda, hem konut kredisi için geri ödenecek tutar düşecek, hem vade sayısı azalacak, hem de aylık ödenilen kredi taksit miktarı azalacaktır.

Konut Kredisi Faizleri Ne Zaman Düşer?

Bankalar genellikle, ev satışlarının düşük olduğu dönemlerde ekonomiye katkıda bulunmak ve sektörü canlandırmak için kredi faiz oranlarını düşürmektedir. Bu dönemler takip edilerek konut kredisi faiz oranları düşürülebilir. Ev satışlarının artması, bankacılık sektörünün de işlerinin artmaya başlaması açısından, etkili olmaktadır.

Kredi Faiz Oranlarının Takip Edilmesi

Kredi faiz oranlarının takip edilmesi için internet ortamında kredi hesaplama siteleri oluşturulmuştur. Bankaların sitelerini tek tek araştırmak yerine, bu sitelere giriş yapılarak kullanılan kredi miktarı ve vadesine göre araştırma yapılabilmektedir. Kredi geri ödemesi hesaplandığında kullanılan kredi geri ödemesi ile hesaplanan kredi geri ödemesi arasında oluşan fark kredi faizinin düştüğünü veya yükseldiğini göstermektedir. Bu hesaplamaları hesap kurdu, en uygun veya hangi kredi gibi internet sitelerinden yapmak mümkündür.

Konut Kredisi Faizini Düşürmek İçin Banka Faiz Oranlarının Takip Edilmesi (Refinansman)

Faiz oranları takip edilerek, konut kredisi faiz oranlarının çekilen konut kredisi oranına göre azaldığı tespit edildiğinde, faiz oranının azaldığı bankaya konut kredisinin refinansman yapılması talebi ile başvuru yapılabilmektedir. Bankalar başvuruyu uygun ve kredi kullanan lehine kârlı gördüğü takdirde konut kredisine yeni faiz oranı ile tekrar ödeme planı çıkartılabilmektedir. Bu işlem tüm bankalardan talep edilebilen bir işlemdir.

Mevcut Kredinin Bulunduğu Bankaya Ara Ödeme Yapılması

Mevcut kredinin alınmış olduğu bankaya, banka yetkililerince görüşülerek, ara ödeme yapıldığında konut kredisi faiz oranları düşürülebilmektedir. Ara ödeme yapılması durumunda, kredi faiz oranı, kredi geri ödemesi ve kredi aylık taksit miktarları da azalacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here