Kefille Kredi Veren Bankalar

0
127

Kefil olmak, gerçek anlamda bankaya ne kadar güven verdiğinizi göstermektedir. Bu sebeple bankaya size kefil olacak biri ile gelmeniz, bankanın size güven duymasını sağlayacaktır. Kefille kredi veren bankalar ile ilgili kişilerin bu bankalardan haberdar olması gerekmektedir.

Kefil Olmanın Şartları Nelerdir?

Kefil olmanın birçok şartı bulunmaktadır. Bunun yanında kefilin ne anlama geldiğini açıklamak gerekirse şunları söyleyebiliriz; eğer bir kişiye kefil olacaksanız öncelikle bunun şartlarını bilmeniz gerekmektedir. Kefil olmak, birine kefil olduysanız o kişi eğer borcunu ödeyemezse o borcu sizin ödemeniz gerektiği anlamını taşımaktadır.

Kefil Olmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Kefil olmak için ilk olarak şartların ve kefil olmanın ardından karşılaşacağınız şeylerin yazılı olduğu bazı kağıtlar verilmektedir. Kefille kredi veren bankalardan herhangi birinin koşullarını kabul ettiğinizde en az krediyi çeken şahıs kadar sorumlu bulunacaksınız.

Kefil olduğunuz kişiye güveniniz tam ise banka ile sizin aranızda herhangi bir sıkıntı yaşanmayacaktır. Aldığınız kefaletin krediye göre değişkenlik gösterdiğini de bilmenizde fayda var. Banka bu şekilde kendini riske atmamak adına bir güvence olarak kabul eder.

Kefil İşlemleri Nasıl Gerçekleşir?

Bir şahsa kefil olmayı kabul ettiniz fakat bunun hangi şartlarda gerçekleşeceğini bilmiyorsanız, bunun için ilk olarak kefil olacağınız şahsın ve kendinizin kredi notlarını öğrenmeniz gerekmektedir. Zira kefil olmak için bankaya getireceğiniz kişinin kredi notu sizin kredi notunuzdan daha düşük olduğunda kefille kredi veren bankalar bunu kabul etmemektedir.

Kredi notu demek, kredi borçlarınızın ödemesini zamanında yapıp yapmadığınızı ilgilendiren bir durumdur. Bu sebeple bankanız, kefil olması için gösterdiğiniz kişinin borç ödeme kapasitesini görmek zorundadır. Bir nevi krediyi sizin adınıza kefilinize vermiş gibi olmaktadır. Böyle durumlarda mutlaka araştırma yapmadan birine kefil olmamanızı tavsiye ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here