Keçi Yetiştiriciliği Kredisi

0
125

Süt üretimi söz konusu olduğunda, keçi üretimi en doğru yoldur. Coğrafi yapı, iklim, ortam gibi faktörlerde bir araya gelince keçi yetiştiriciliğinden çok iyi et ve süt kazancı elde edilebilir. 2018 yılında keçi yetiştiren bir çiftçi, küçükbaş hayvanlar için 5.000.000 Liraya kadar %100 faiz sübvansiyonu kullanacak ve Ziraat Bankası aracılığıyla faizsiz krediler alabilecek. Benzer şekilde, keçi çiftliklerine sahip çiftçilerimiz de 12 ay içinde %2 faiz desteği ile Keçi Yetiştiriciliği Kredisi alabilecek.

Keçi Kredilerinde Devlet Desteği Nelerdir?

Sütünden ve etinden yararlanan keçilerin yetiştirilmesi, Anadolu’da her ildeki kasaba ve köylerde yapılabilir. Soğuk havaya çok dayanıklı olan keçiler için keçi besiciliği, çalıların yoğun olduğu alanlarda tercih edilir. Keçiler, koyundan daha fazla dağılsa da, sıcak yaz aylarında koyundan daha kolay sürülebilir.

Çoğunlukla ağaçların yapraklarından beslenmeyi tercih eden keçiler, ülkemizin farklı bölgelerinde farklı türleri ile bulunmaktadır. Özellikle Akdeniz’deki insanların en önemli geçim kaynağı olan keçinin besiciliği, devlet teşvikleriyle insanlara cazip hale getiriliyor. Pazarı, diğer ürünlerin herhangi birinden daha düşük olmasına rağmen, keçi sütü inanılmaz derecede faydalıdır. Bu nedenle TKDK, program kapsamında keçi sütü üretmek isteyenlere ve besicilik yapmak isteyenlere kredi vermektedir. Ayrıca, TC Ziraat Bankası 2018 yılında 5.000.000 TL’ye kadar kredi imkânı verecektir.

TKDK Keçi Ve Süt Üretimini Destekliyor

Ülkemizde Avrupa Birliği uyum yasası kapsamında kurulmuş bir kurum var. Bu kurumun kısa adı TKDK’dır. Girişim, tarım ve kırsal kalkınma için destek kuruluşudur. Kurum, açıldığı zaman isminden de anlaşılacağı gibi, birçok kırsal faaliyeti desteklemektedir. Yardım tesisleri %80’e varan hibelerden oluşmaktadır. Patent destekli illerde keçi yetiştiriciliği yapan herkes faydalanabilir. 2020 yılına kadar 42 il IPARD 2 programından yararlanacak.

Bu sayede hem besicilik yapan kişiler oldukça karlı ve zararsız bir iş yapmış olacaklar hem de devlet bu teşvikler sayesinde ülke içinde ki et ve süt ihtiyacına bir nebze olsun çare bulmuş olacak. Bu teşviklerin artması ve insanların bu teşviklere rağbet göstermesi sonucunda ithal edilen et ve süt ürünlerinde ciddi bir oranda düşüş yaşanması bekleniyor. Özellikle sunulan 0 faizli krediler ile 2019 yılında inanılmaz yüksek bir oranda bu krediye başvuru alınması bekleniyor. Keçi besiciliği, her ne kadar zahmetli bir iş gibi görünse bile, bu işi hem de çok iyi şekilde yapıp hem de bu krediden faydalanacak yüzlerce kişi mevcut.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here