İş Yeri Açmak için Almanız Gereken Krediler

0
118

Kendine ait bir iş yeri açmak, kendi işinin patronu olmak herkesin hayalidir. Bu hayali gerçekleştirebilmek için çeşitli banka kuruluşlarından alınabilecek olan iş yeri açma kredilerinin yanı sıra devlet destekli olan KOSGEB kuruluşu üzerinden yapılacak başvurular ile de kredi alımı sağlanabilmektedir. İş yeri açmak için almanız gereken krediler listesi banka kuruluşlarına ve devlet destekli olan kredi çeşitlerine göre değişkenlik gösterir.

İş Yeri Açma Kredisi için Gerekli Belgeler

Bir banka kuruluşundan iş yeri açabilmek için kredi çekmek isteyen kişilerin öncelikli olarak kredi notlarını bilmeleri gerekir. Kredi notu düşük olan kişilere bankalar tarafından kredi verimi çok fazla tercih edilmemekle beraber kimi banka kurumları ipotek üzerinden kredi notu düşük olanlara kredi imkânı sunmaktadır. Daha öncesinde ya da güncel olarak bir bankanın kara listesine girmiş olmak iş yeri açma kredisi konusunda bireye zorluk çıkaracak durumlar arasında yer alır. Bu nedenle iş yeri açma işlemi için gerekecek olan kredi banka kurumundan zorlu süreçler ile çekilebilmektedir. Planlama aşamasında olan bir iş yeri için kredi alım durumu KOSGEB haricinde mümkün değildir. İş yerinin açılmış olması, ruhsatının alınmış olması ve vergi levhasının olması kredi çekimi için gerekli belgeler arasında yer alır.

İş Yeri Açma Kredi Çeşitleri

İş yeri açabilmek için gerekli olan kredileri pek çok özel banka kurumundan alabilmek mümkündür. Bu banka kuruluşlarından bir tanesi olan TEB kadın girişimci, küçük girişimci ve teknolojik girişimci gibi kategoriler üzerinden 350.000 TL’si teminatlı, 150.000 TL’si teminatsız olmak üzere kredi vermektedir. Geri ödeme süresinin en fazla 36 ay olduğu TEB, KGF tarafından desteklenmekte olan ve teminatsız 500.000 TL değerine kadar kredi veren bir banka kuruluşu olarak 60 aylık geri ödeme süresi sunmaktadır. Ortaklı ya da bireysel iş yeri açma durumunda Ziraat Bankası ile KOSGEB anlaşmalı olarak daha uygun kredi seçenekleri ile kredi alım durumu da söz konusu olmaktadır.

Ticari Krediler

Ticari kredi kapsamına giren ve iş yeri açma kredileri bazında alınabilecek kredi çeşitlerinden bir tanesi iş yeri gayrimenkul satın alımı için gerekli olan kredidir. Ekspertiz bedelinin %75’i kadar kredi banka kurumları tarafından verilir. Ekipman yenileme ya da satı alma kredileri de ticari kredi kapsamında iş yeri açma kredileri üzerinden alınabilecek seçeneklerden bir tanesi olarak bankalar tarafından değerlendirilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here