İpotekli Ev İçin Kredi Veren Banka Var mı?

0
118

Nakit sıkıntısı çekerken, konut kredileri ev sahibi olmak isteyen birçok insana çözüm ortağı oluyor. Konut kredisiyle almak istediğiniz evin üzerinde ipotek olduğunu öğrendiyseniz, ipotekli ev için kredi veren banka var mı? Sorusu ortaya çıkacaktır.

Bankalar Neden Evlere İpotek Koyarlar?

Bankalar, bir müşteriye konut kredisi verdiği zaman bu kredinin karşılığında satın alınacak olan ev ipotek altına alırlar. Bu yüzden taksit ödemeleri bitinceye dek evin sahibi banka olacaktır. Bu durum bir nevi banka için teminattır ve kredi kullanan müşterinin taksitleri yatırmaması halinde bu teminatın banka tarafından işleme konulması söz konusu oluyor. Teminatın işleme konulması, bankanın borçlara karşılık evi satışa çıkarabileceği anlamını taşıyor.

Banka kredisiyle satın alınan ve hala kredi taksit ödemeleri tamamlanmayan bir ev satışa çıktığında, o evi alabilmenin birkaç yolu bulunuyor. Bu durumda ya ev üzerine ikinci bir ipotek yapılır ya da ev üstündeki ipotek borçlar ödenerek kaldırılır ve yeni bir kredi başvurusu gerçekleştirilir.

İpotekli Eve İkinci İpoteğin Uygulanması

İpotekli ev üzerine ikinci bir ipoteğin uygulanmasında, aynı bankaya başvuruda bulunabiliyorsunuz. Yani ilk ipoteğin yapıldığı bankaya ikinci bir kredi talebinde bulunarak yeniden ipotek işlemi yaptırabiliyorsunuz. Aynı banka ile çalışmanız işlemlerin daha hızlı halledilmesini sağlayacaktır, fakat farklı bir bankayla da çalışmanız mümkün olacaktır. Bu durumda sürecin işlem adımları;

  • Kredi onayından sonra, yeni banka eve bir eksper gönderir ve ekspertiz raporu sunmasını ister.
  • Ekspertiz raporu olumlu çıkarsa, tapuda satış gerçekleştiriliyor ve krediye tercih edilen yeni banka aracılığıyla ikinci bir ipotek işlemi yapılıyor.
  • Tapudaki satışta elde edilen kredi tutarıyla borçlu olunan bankaya ödeme gerçekleştiriliyor ve kalan tutar krediye başvuran kişiye devrediliyor.
  • Borç bulunan bankaya ödenen kredi tutarıyla birlikte, bankanın borcu ortadan kalkıyor ve ilk ipotek işlemi de bu durumla birlikte iptal oluyor. Yeni banka ipoteğin ilk elden sahibi olur.

İpotekli Eve Hangi Banka Kredi Veriyor?

İpotekli bir eve kredi alabilmek için sektördeki hemen hemen her banka ile çalışabilmeniz mümkündür. İpotekli konut kredisi kampanyalarına bankalar tarafından yer veriliyor ve belirtilen durumlarla ipotekli olan evi satın alabilme imkânı buluyorsunuz. Bankalarda ipotekli olarak alabileceğiniz konut kredileri arasında;

  • Masrafsız konut kredisi,
  • Değişken faizli konut kredisi,
  • Kentsel dönüşüm kredisi,
  • İndirimli konut kredisi,
  • Peşinatsız konut kredisi,
  • Sabit faizli konut kredisi yer alıyor. Bu konut kredi paketleriyle ipotekli ev satın alabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here