İmar Barışı Kredisi Nasıl Alınır?

0
218

İmar ile ilgili problemleri olan vatandaşların sorunlarını çözmek adına imar barışı gündeme getirildi. Bununla birlikte ruhsatsız ya da imara uygun olmayan binaların kayıt altına alınması amaçlanmaktadır. İmar barışı insanların hayatına köklü değişiklikler getireceğe benziyor. Yıllardır çözümlenemeyen bu mesele ile ilgili imar barışı kredisi nasıl alınır başlıklı yazımızda ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

İmar Barışından Yararlanmak İsteyenler İçin Başvuru Tarihleri Belli Oldu

Yaklaşık 13 milyona yakın işyeri, konut ve haneyi ilgilendiren bu değişiklik birçok kesim adına büyük önem arz etmektedir. İmarla ilgili bütün problemleri ortadan kaldıracağına inanılan imar barışının başvuruları başlamış bulunmakta. 8 Haziran 2018 de başlamış bulunan başvuru işlemlerinin sona ereceği tarih ise 31 Ekim 2018 olarak belirlendi. 2018 yılı içerisinde imar barışının çözüme kavuşturulması bekleniyor.

Bakanlar Kurulu’nun almış olduğu karar doğrultusunda mülkiyet problemi yaşayan arsalar sorunu imar barışı ile birlikte son bulacak. Arsa olarak görünen bazı binaların elektrik, doğalgaz ve su bağlatma problemleri çözüme kavuşturulmuş olacak. Bununla birlikte böyle sorunlar ortadan kalkmış olacak.

Ruhsat problemi yaşayan binaların imar barışından faydalanabilmesi için 2017 den evvel yapımının tamamlanmış olması şartı bulunmaktadır. 2017 yılından önce yapılmış ve imar barışına giren tüm yapılar şehir, metrekare ve kat sayısı gibi hiçbir koşula bakılmaksızın imar barışı kapsamı içinde olacak.

İhtiyaç Kredisi Verecek Olan Kamu Bankaları

8 Haziran 2018 tarihinde başlayıp 31 Ekim 2018 tarihinde son bulacak olan imar barışı başvuruları için toplam üç kamu bankasından kredi alınabilecek. Bununla birlikte kredi veren bankalar, yapı kayıt belgesi alacak olan vatandaşlar için faiz oranlarında indirim yapılacağının duyurusunu yaptı. İmar barışı kredisinin nasıl alınacağı vatandaşlar arasında sıkça dile getirilen bir mesele olmaya başladı. Bu konu ile ilgili en önemli ayrıntı ise, başvuruların sadece e devlet sistemi üzerinden yapılıyor olmasıdır. Zira e devlet sistemi üzerinde üyeliğiniz bulunmuyorsa kredi imkanından faydalanamayacaksınız. e devlet sistemine üye olabilmek için yapmanız gereken en yakın postaneye gidip T.C. kimlik numaranız ile e devlet şifresi almanız olacaktır.

İmar Affı Ücretlerinin Ödemesi

Her yapı için farklı olacak olan imar barışı ödemelerinin ücretlendirmesi yapılırken yapının metrekaresi, rayiç bedeli ve bağımsız bölüm sayısı gibi birçok kıstas üzerinden değerlendirme yapılacaktır. Ücret tutarı hakkında bilgi sahibi olmak isteyen vatandaşlar için e devlet sisteminden hesaplama işlemi imkanı sağlanacaktır. Aynı zamanda imar affı ücretlendirmesi bilgilerine de yine e devlet sistemi aracılığıyla ulaşma imkanı sağlanacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here