İmar Barışı Kredisi Alabilir miyim?

0
182

İmar barışı kampanyası dahilinde kaçak yapı olarak görülen ve iskanı olmayan 13 milyon yapı için umut doğdu. Yapı kayıt belgesi ücretini yatırırken sıkıntı yaşayan kişiler için bankalar devreye girmiş durumda. Bu yazıda imar barışı kredisi alabilir miyim sorusu hakkında bütün ayrıntılara ulaşabilirsiniz.

İmar Barışı Başvurusu

İmar barışı başvurusu, e devlet sistemi üzerinden açılacak olan yapı kayıt belgesi başvuru formu ile yapılmaktadır. İmar barışından faydalanmak isteyenler öncelikle e devlet sistemi üzerinden yapı kayıt belgesi sayfasına giriş yaparak istenilen bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurmaları gerekmektedir.

İhtiyaç kredisi faiz oranları ile kıyaslama yapıldığı zaman çok daha düşük kredi faiz oranları uygulayan ve daha kolay kredi onayı veren bankalar, müşterilerinin imar barışından faydalanmasına imkan sağlamaktadır.

İmar barışı başvurusu için kişiler, kendileri bizzat başvuruda bulunabilecekleri gibi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından birçok ilde açılmış bulunan imar barışı danışma merkezleri aracılığıyla teknik destek alabilmektedirler. Başvuru sırasında kişinin ödemesi gereken yapı kayıt belgesinin tutarı belirlenerek, bu tutar başvurunun kabulünün ardından cep telefonuna SMS olarak gönderilecektir.

Yapı Kayıt Belgesi Bedelinin Ödenmesi

Sistem başvuru sırasında imar barışının ücretinin hesaplanması işlemini yapacak ve ödenecek olan meblağı hesaplayacaktır. Başvuru yapan kişilerin yapı kayıt belgesinin müracaat formunu doldurma işlemini bitirmesinden sonra ödenecek olan yapı kayıt belgesi tutarı bir kod ile beraber mesaj olarak kişilerin cep telefonlarına gönderilecektir.

Başvurularını gerçekleştiren kişiler, ilgili bankaya giderek cep telefonlarına mesaj olarak gelen kodu banka yetkilisine söyleyerek ödeme işlemini gerçekleştirecektir. İmar barışının son müracaat tarihi 31 Ekim 2018 olarak belirlenirken, imar barışının ücretini son ödeme tarihi de 31 Aralık 2018 olarak açıklanmıştır. Dileyen kişiler yeterli miktarda nakit paraya sahip değiller ise böyle bir durumda bankaya başvuru yaparak yapı kayıt belgesi ücretinin kredisini, başka bir deyişle imar barışı kredisini çekecek ve geri ödemesini 48 ay vade ile yapabilecektir.

İmar Barışı İçin Kredi Verecek Olan Bankalar

İmar barışı verecek bankalar arasında ilk sırada yer alan Vakıfbank, 48 ay vade ile kredi vermektedir. Banka imar barışı kredisinin faiz oranı olarak % 1,67 oranını belirledi.

İmar barışı için kredi veren bir diğer banka olan Şekerbank ise kolay kredi vermesi ile dikkatleri üzerine toplamayı başarıyor. 60 ay vadeli olarak kredi almak isteyenler için faiz oranını %2,25 olarak belirliyor.

İmar barışı için kredi imkanı sağlayan son banka ise Türkiye Finans Bankası. Banka, kredi için faiz oranını 1,81 oranında belirlerken, aynı zamanda kişilere dosya masrafı olmadan kredi imkanı sunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here