İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları

0
201

Banka müşterileri tatil, bayram, evlilik, eğitim, sağlık, alışveriş gibi birçok konuda ihtiyaç kredilerine başvuruda bulunabiliyorlar. Bitmeyen ihtiyaçların acil nakit sıkıntısıyla birlikte ortaya çıkması sonucunda, ihtiyaç kredisi faiz oranları araştırması yapıyor olabilirsiniz. Güncel faiz oranlarının, günümüz ekonomisiyle birlikte giderek tavan yapması nedeniyle uygun faiz oranları bulabilmek de güç bir durum haline gelmiştir.

Bankalarda Uygun İhtiyaç Kredisi Bulmak

Bankalar tarafından sağlanan ihtiyaç kredileri, belli faiz oranlarıyla piyasada yer buluyorlar. Yalnızca faiz oranlarını göz önünde tutarak kredinin uygun olup olmadığına karar vermek de yanlış bir adım olacaktır. Kredilerin birçok değişken ile birlikte ödemeler konusunda sizlere avantaj veya dezavantaj olarak dönmesi söz konusudur. Bu değişkenler;

  • Faiz oranları,
  • Taksitlendirme seçenekleri,
  • Krediden çekilebilecek tutar,
  • Kredi dosya masrafları gibi seçeneklerdir.

Kredilerin faiz oranları haricinde bu değişkenleri de göz önünde bulundurmalı ve en uygun ihtiyaç kredisine bu değişkenlerle birlikte başvuruda bulunmalısınız.

Faiz Oranlarının Kredilere Etkileri

Faiz oranları, bir kredide ödeyeceğiniz geri ödemelerin taksit tutarları ve toplam geri ödemeyi belirleyen en önemli kriter olarak göz önünde bulunduruluyor. Örneğin kullanacağınız ihtiyaç kredisi %2.59 faiz oranıyla 10.000 TL olursa ve 24 ay taksitlendirme yaparsanız, bu durumda aylık ödemeleriniz 595 TL civarında olacak ve toplamda kredide geri ödeyeceğiniz tutar 14.000 TL’yi bulacaktır. Bu durumda dezavantajlı çıkarsınız, çünkü ekstradan 4.000 TL ödemiş olursunuz.

Faiz oranı, kredinin geri ödemelerine doğrudan etki eder. Fakat diğer değişkenler de geri ödeme tutarına fazlasıyla etkili olacaktır. Aynı kredi tutarını taksit bazında bir değişkenle inceleyerek 24 ay yerine 12 ay taksitlendirme olarak seçtiğinizi varsayalım. Bu durumda 10.000 TL’lik krediyi 12 ay taksitlendirme ile %2.59 oranında alırsınız. 1.011 TL’lik aylık bir ödeme yükünüz olacaktır, fakat kredinin toplam geri ödemesinde 12.000 TL tutar karşınıza çıkar. Yani yalnızca 2.000 TL’lik bir ekstra ödeme yaparak daha kazançlı çıkarsınız.

Kredi Faiz Oranları 2018

Kredi faiz oranları, ülkenin içerisinde bulunduğu ekonomik bunalım nedeniyle bankalarda son dönemlerde oldukça yükselmiştir. Bu nedenle önceden %1.50 gibi uygun oranlara bulabildiğiniz ihtiyaç kredilerinde faiz oranları %2.50 gibi rakamlara kadar çıkmıştır. Elbette her durumda acil nakit ihtiyaçları söz konusu oluyor. Bu nedenle bankaların kredilerde belirledikleri faiz oranlarını karşılaştırmaya tabi tutmak en uygun krediyi bulmanızda size yol gösterir.

  • ING Bank ihtiyaç kredisi %2.59 faiz oranı,
  • Akbank ihtiyaç kredisi %2.77 faiz oranı,
  • CepteTeb ihtiyaç kredisi %2.79 faiz oranı ile piyasada yer alıyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here