Havale Nasıl Yapılır?

0
112

Kişi veya kurumların hesaplarına para transferi sağlamak için en çok kullanılan yöntem, Havale’dir. Kendi hesabından bir başka hesaba havale veya hesap bilgileri bulunan kişinin direkt olarak hesabına para yatırmak suretiyle yapılan havale işlemleri, günlük hayatta çeşitli sebeplerle para akışını sağlamak üzere yapılacak olan en ideal işlemlerden biridir. Durum böyle olunca, havale nasıl yapılır? Sorusu da önem kazanmaktadır.

Aynı bankada hesabı bulunan, iki farklı kişi veya kurum arasında yapılan para transferlerine Havale denmektedir. Havale işlemi aynı şubedeki iki farklı hesaba yapılabileceği gibi, aynı bankaya ait farklı şubelerdeki hesaplara da gerçekleştirilebilmektedir.

Özellikle ticari işlerde sıklıkla tercih edilen havale yöntemi, diğer yöntemlere göre daha az masraflı, güvenilir ve hızlı bir yöntemdir.

Havale işlemi yapabilmek için, öncelikle karşı tarafın hesap bilgilerine ihtiyacınız vardır. Para transferi yapacağınız hesap numarası veya IBAN numarası ile, kişinin adı soyadı gibi bilgiler havale işlemlerinde gereklidir. Havale işlemi için gerekli bilgilere sahip olan kişiler, para transferini gerek ATM kanalıyla, gerek internet bankacılığı veya şubeler kanalıyla, gerekse yazılı talimat ile gerçekleştirebilmektedir.

Şubeler Kanalıyla Havale

Kendi hesabınızın bulunduğu banka şubesine giderek, banka görevlisine kimliğinizi ibraz etmek suretiyle hesabınızdan direkt olarak havale veya hesabınızda para bulunmadığı durumlarda, para yatırarak transfer işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

İnternet Bankacılığı Kanalıyla Havale

Müşteri olduğunuz bankanın internet şubesini kullanabilmek için öncelikle, bir şifreye ihtiyacınız olacaktır.

Bankanın online işlem merkezinden veya müşteri hizmetleri iletişim merkezini arayarak edinebileceğiniz, internet bankacılığı şifresi ile sisteme giriş yaparak, kendinize ait hesaba ulaşabilir ve ilgili menüler sayesinde, havale yapacağınız hesap bilgilerini yazdıktan sonra, para transferini oldukça hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

İnternet bankacılığı ile gerçekleştireceğiniz havale işlemlerinde, paranın karşı tarafın hesabına geçeceği zamanı belirleyerek, istediğiniz sürede transfer edilmesini sağlayabilirsiniz.

ATM Aracılığıyla Havale İşlemleri

Bankanıza ait tüm ATM’lerden karşı tarafın hesap veya IBAN numarasını, size ait Tc Kimlik numarasını ve cep telefonu numaranızı girmek koşuluyla, kısa sürede istediğiniz tutarlarda para transferini kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz.

Yazılı Talimat Yoluyla Havale İşlemi

Bu yöntem genellikle şirketlerin kullandığı bir yöntemdir ve bu yöntemi kullanan şirketlerin internet bankacılığını kullanarak havale yapmasına izin verilmez. Şirket yetkilileri internet bankacılığına yapacakları girişlerde yalnızca kontrol amaçlı işlemler yapabilmektedir.

Banka yetkilisi ve banka müşterisi arasında imzalanan bir sözleşme sayesinde, yapılacak olan tüm havaleler talimat ve faks yoluyla gerçekleştirilebilmektedir. Böyle durumlarda, firma tarafından yazılan talimat imzalandıktan sonra, bu belgenin bankaya fakslanması koşuluyla teyit edilen transfer işlemi, en kısa süre içerisinde paranın ilgili hesaba aktarılması ile gerçekleştirilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here