Hangi Kredi Daha Avantajlı

0
175

Bankaların tüketicilere sunmuş olduğu birçok kredi olanaklarından dolayı birçok tüketici hangi kredi daha avantajlı sorusuna yanıt arıyor. Bankalar birçok konuda kredi imkanı sunuyor. Bunların başlıcaları ihtiyaç kredisi, konut kredisi, tüketici kredisi ve araç kredisidir. Bu kredilerin birbirinden farklı özellikleri söz konusudur. Bu özelliklerin başında ödeme planları ve maksimum kullanılabilecek kredi tutarları ve maksimum vade oranı gibi bir takım farklılıklar söz konusu. Bankaların sunmuş olduğu kredi olanaklarından en avantajlı olanı kredi faiz oranları en düşük olan kredilerdir. Bunun ana nedeni tüketiciler kredi faiz oranı düşük olan krediyi kullandıklarında toplam ödeyecekleri miktarlar kredi faiz oranı yüksek olan kredilere göre daha düşük olacaktır. Bu nedenle birçok tüketici kredi faiz oranı en düşük olan kredileri tercih ediyorlar.

İhtiyaç Kredisinin Özellikleri Nelerdir?

İhtiyaç kredisi adından da anlaşılacağı üzere nakit paraya ihtiyacı olan tüketicilere verilen bir kredi türüdür. Bu kredide 36 aya varan vade seçenekleri söz konusudur. 36 aylık süre içerisinde tüketiciler kullanmış oldukları kredi miktarının faiz oranları ile birlikte toplam ödemeleri gereken tutarın 36 aya bölünmesi ile her ay düzenli bir şekilde ödeme yapmalarını içeriyor. Günümüzde bankaların sunmuş oldukları kredi olanakları arasında en çok tercih edilen kredi türü hiç kuşku yok ki tüketici kredisi olarak dikkat çekiyor.

Konut Kredisi ve Faiz Oranları

Yakın zaman önce konut kredisi faizlerinin devlet eli ile düşürülmesi ile birlikte ev alma hayali kuran birçok kişi bankaların konut kredisi olanaklarından yararlanmaya başladı. Konut kredisinde faiz oranları geçmiş dönemlere göre daha düşük olmasından dolayı bu kredi türü de ihtiyaç kredisi gibi çok sık kullanılan krediler arasındaki yerini almış görünüyor. Konut kredisi en fazla 120 ay vade ile tüketicilere sunuluyor. Çok ender de olsa bazı bankalar bu vadeyi 240 aya kadar çıkarabiliyor. Konut kredisinin kullanılabilmesi için konut kredisinden yararlanmak isteyen kişilerin sabit gelirlerinin olması gerekiyor. Sabit gelirlerinin olduğunu maaş bordrosu ile bankaya ibraz etmeleri gerekiyor.

Kredi Borcunun Aksatılması

Bankalar tüketicilere sunmuş oldukları kredi olanaklarını belirledikleri vadeler içerisinde geri ödeme koşulu ile sunuyorlar. Yapılması gereken ödemeler zamanında yapılmadığında tüketicilerin kredi notları olumsuz bir şekilde etkileniyor. Belirlenen 90 günlük yasal süre içerisinde ödeme hala gerçekleşmemiş ise bankalar tarafından tüketicilere yasal takip işlemleri başlatılıyor. Bu durum tüketicilerin zor durumda kalmalarına neden oluyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here