Gece EFT Nasıl Yapılır?

0
148

Öncelikle EFT işleminin Merkez Bankası onaylı bir işlem olduğu bilinmelidir. Dolayısıyla EFT işleminin gerçekleştirilebilmesi için Merkez Bankası’nın açık olması şarttır. Merkez Bankası kamu bankalarından biri olduğu için hiçbir resmi tatilde çalışmaz ve mesai saatleri sonrasında işlem yapmaz. Dolayısıyla sabah 08:30 ile akşam 17:45 saatleri EFT işleminin yapılacağı saatler arasıdır. Bazı bankalarda bu süre 09:00 ile 17:00 olarak belirlenmiştir. Dolayısıyla bu saat dilimlerinin dışında EFT işlemi asla gerçekleşmez.

EFT Talimatı Verilebilir

Mesai saatleri sonrasında, dolayısıyla gece EFT işlemi yapılamıyor. Ancak internet bankacılığında böyle bir işlem yapmaya çalıştığında sistemin sizi durdurmadığını görürsünüz. Aslında bu EFT işleminin gerçekleşeceğini göstermiyor. Yalnızca sistem mesai saati dışında yapmaya çalıştığınız EFT’yi talimat olarak alıyor. İlk iş gününün mesai saati içinde de talimatı gerçekleştiriyor. Örneğin Cumartesi günü herhangi bir saatte EFT yapmaya çalışırsanız sistem bunu talimat olarak alır ve eğer hesabınızda yeterli tutarı bulur ise Pazartesi saat 09.00’dan sonra tutarı karşı tarafa yönlendirir.

Havale İle Karıştırılıyor

EFT işlemi genellikle havale işlemleri ile çok sık karıştırılmakta. Havale işlemlerinde tek bir banka varken, EFT işlemlerinde 2 farklı banka vardır. Yani havale işlemi yalnızca A bankasının farklı ya da aynı şubelerine bağlı hesaplarında gerçekleşirken, EFT işleminde A ve B olmak üzere 2 farklı bankanın hesabı söz konusudur. Dolayısıyla havale işlemlerinde Merkez Bankası aracılık etmez. Bu nedenle online olarak gerçekleşir. Günün her saati havale işlemi yapılabilmektedir.

EFT Talimatı Verirken Dikkat

Gece ya da resmi tatilde EFT talimatı verirken dikkat etmeniz gereken bir husus da, EFT işleminden alınacak masraftır. Yani hesabınızda 1000 TL var ve siz bu 1000 TL’nin tamamını EFT yapmak isterseniz talimatınız gerçekleşmeyecektir. Dolayısıyla hesabınızda EFT tutarı + masraf bedeli yer almalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here