Findeks Risk Raporuna İtiraz Nasıl Yapılır?

0
157

Findeks, Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından kurulan web üzerinden online hizmet veren bir finansal hizmet platformudur. Reel sektör ve bireysel banka müşterilerine hizmet veren platform kredi notu hesaplama, değerlendirme ve itiraz konularında çalışmalar yapıyor. Findeks risk raporunu hazırlarken bazı verileri bazalıyor. Örneğin kredi borcunun miktarı, kredi kartı limitleri, kredi ödemelerinin zamanında yapılıp yapılmadığı, kredi isteme sıklığı gibi bir çok kriteri değerlendirerek kredi notu hesaplıyor. Hesaplama yaparken zaman zaman hatalı sonuçlar çıkabiliyor. Eğer sizde kredi notunuzda hatalı hesaplama var diyorsanız findeks risk raporuna nasıl itiraz yapılır? Sorusunun cevabını arıyor olmalısınız. Findeks risk raporunuz kredi notunuzu olumsuz etkileyecek düzeyde ise bankalar istediğiniz limitteki kredi kartını veya kredi çekme talebinizi geri çevirecektir.

Findeks Risk Raporuna İtiraz Süreci

Kredilerinizi zamanında ödüyorsanız, bankalar borcunuz yoksa sık sık kredi başvurusu yapmıyorsanız, kredi kartı limitiniz çok yüksek değilse muhtemelen kredi notunuz da iyi bir değerlendirme almış olacaktır. 1- 1900 arası notlarla değerlendirilen bu sonuç eğer beklediğiniz gibi değilse itiraz için kolları sıvayın.

İlk olarak işe daha önceleri çalışılan banka veya bankalar ile başlamak gerekiyor. Düzenli ödemeler yaptığınızı dekontlarla destekli bir dilekçe ile bankanın genel müdürlüğüne itiraz etmeniz çalışmaların gözden geçirilmesini sağlayacaktır. Böylece bankanın bilgi aktarımından kaynaklı hatalar veya hatalı bilgi girişleri tekrar incelenecektir.

Daha sonra Kredi Kayıt Bürosuna bir dilekçe yazmanız veya web sitesinden findeks risk raporuna itiraz formunu doldurmanız gerekecek. Web adresine girip formu açtıktan sonra rapor referans numarasını, on bir haneli Türkiye Cumhuriyerti kimlik numaranızı, e mail adresiniz doldurup ileri butonuna tıklamanız yeteli olacaktır. Yine itiraz sürecinizin ne durmda olduğunu buradan kontrol edebilirsiniz.

İtiraz Etmek İşe Yarıyor mu?

Eğer borç ödemeleri zamanında ve aksatmadan yapılıyorsa kredi notunun beklenenden düşük gelme ihtimali hiç yok denecek kadar azdır. Bunun yanında findeksin değerlendirmede kullandığı diğer maddelerden yana da sorununuz yoksa kredi notunuz gayet iyi olacaktır. Ancak bazen bankada müşteri bilgileri eksik veya yanlış girilebiliyor bazen de bilgiler Kredi Kayıt Bürosuna aktarılırken hata olabiliyor. İşte bu duruma itiraz edilmesi durumunda itirazınız olumlu sonuçlar doğurur. Yalnız dikkat edilmesi gereken itirazı findeksin risk raporu hazırlarken baz aldığı kriterlere karşı değil müşteri bilgilerinin eksik verildiğine dair yapılması gerekiyor. Findeks risk raporunun not verirken değerlendirdiği faktörlere itiraz kabul edilmemekte.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here