Findeks Kredi Notu Sorgulama

0
225

Findesk kredi notu, bankaların kredi verirken referans olması açısından baktıkları bir değerdir. Bu değer, kullanıcının önceki kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıklarının nasıl olduğunu ifade eder. Findeks kredi notu yüksek olanlar, bankalardan daha kolay kredi çekebilirler. Ayrıca yüksek nota sahip kullanıcılar daha uygun kredi faizi alırlar. Bu not kullanıcının bireysel olarak geçmişte kullandığı ve halen kullanmakta olduğu kredi ve kredi kartı verilerini kullanılarak oluşturulur. Findesk kredi notunu findeks resmi web sitesi kullanılarak sorgulanır. Ayrıca birçok bankanın findeks kredi notu sorgulama servisi vardır.

Findeks Notumu Bilmem Gerekiyor mu?

Findeks notu finansal bir göstergedir. Kişilerin kredi derecelerini gösterir. Kişiler, bu notu bilmesiyle ileride alacakları kredi veya altına girecekleri büyük borçlar öncesi ne kadar kredi alabileceklerinin farkına varır. Bu not düşükse, yükseltmek için yapması gerekenleri yapar.

Findeks Notu Nasıl Öğrenilir?

Findeks kredi notu, küçük bir ücret karşılığında öğrenilmektedir. Bu notu öğrenmek için findeks resmi sitesine girmek yeterli. Ayrıca bankaların hizmetler bölümünde de bu notu öğrenmek mümkün. Findeks notu için bankalarda findeks ile aynı ücreti alırlar.

Findeks Notu Nasıl Yükseltilir?

Findeks kredi notu, geçmiş dönemdeki ve şu an devam eden kredi ve kredi karı ödemelerine göre belirlenir. Bu notu düşük olan tüketiciler, notu artırmak için devam eden ödemelerini düzenli bir şekilde yapmalıdır. Düzenli yapılan her ödeme notun artmasına veya sabit kalmasına yarar.

Findeks Kredi Notu Hangi Etkenlere Göre Belirlenir?

  • Bireysel kredi kartı ve kredi ödeme alışkanlığı
  • Mevcut borç durumu
  • Yeni açılan krediler
  • Kredi kullanım sıklığı veya yoğunluğu
  • Diğer etkenler
  • Bu etkenler çeşitli yüzdelerle findeks kredi notuna etki eder.

Bireysel Kredi Kartı ve Kredi Ödeme Alışkanlıkları

Bireysel kredi kartı ve kredi ödeme alışkanlıkları, findeks kredi notuna en çok etki eden bileşendir. Yüzde otuz beş oranında etki eder. Kredi ödemelerinin veya kredi kartı asgari ödemelerinin zamanında yapılması notu artırır. Taksit ve ekstrelerin son ödeme tarihinden sonra yapılması ise findeks kredi notunu düşürür.

Mevcut Borç Durumu

Limitler, iyi veya kötü bir şekilde kapanmış hesaplar, teminatlı teminatsız mevcut borç durumu findeks kredi notuna yüzde otuz beş oranında etki eder.

Yeni Açılan Krediler

Henüz ödeme alışkanlıkları belli olmayan bu krediler de yüzde on bir oranında findeks kredi notuna etki eder. Yakın zamanda alınan krediler riski artırır, Findeks kredi notunu düşürür.

Kredi Kullanım Sıklığı Veya Yoğunluğu

Kredi sık kullanan ama bunları düzenli olarak ödeyen kişilerin findeks kredi notu yüksek olacaktır. Hiç kullanmamış veya daha az kullanmış kişilerin kredi notu daha düşük olur. Bu bileşen yüzde on oranında etki eder.

Diğer Etkenler

Yukarıdakilerin dışında kalan etkenler kredi notuna yüzde dokuz oranında etki eder. Findeks Türkiye’nin en büyük finansal verilerini depolayan bir merkezdir. Onlarca veriyi harmanlar ve bunlardan elde ettiği sonuçları referans olarak verir. Kişiler bu notu finansal kararlar alırken referans noktası olarak kullanırlar.

Findeks Kredi Notu Değerleri

Findeks kredi notunun, sayısal aralığı, 1 ile 1900 arasında değişir. 1 en riskli not iken 1900 en az risk taşıyan not anlamına gelir.

Kimlerin Kredi Notu Var?

Bankacılık alanında, kredi kartı kullanan, kredili mevduat hesabı bulunan veya son beş yıl içinde kredisi kapanmış kişilerin findeks kredi notu hesaplanır. Son beş yıldır kredi kullanmamış kişiler ile sadece banka hesabı kullanan kişilerin findeks kredi notu bulunmaz.

Findeks Kredi Notu Ücreti

Findeks kredi notu, +,50 TL artı KDV olarak hesaplanır. Bu da yaklaşık olarak 5,31 TL’dir.

Risk Raporu

Findeks risk raporu, son beş yıl içinde, bankalardaki kredi, kredi kartı, kredili mevduat hesabı hareketlerine göre oluşturulan bir rapordur. Bankalar, kişilerin bu hareketlerini Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’ne iletir. Kredi kayıt bürosu bu raporları işleyerek risk raporunu oluşturur.

Findeks Risk Raporu Ne Kadar Sürede Güncellenir?

Findeks kredi notu, gelen bilgiler doğrultusunda sürekli kendini günceller. Çok büyük kısmı günlük olarak güncellenir. Ancak bazı bilgilerin güncellenmesi aylık olarak yapılır. Bankalardan gelen bilgilerin rapora etki etmesi iki gün sürer.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here