Ev Almadan Önce Konut Kredisi Nasıl Hesaplanır?

0
278

Kiraların oldukça yüksek seyrettiği son dönemlerde, ev almak büyük bir ihtiyaçtır. Kira ödemekten kurtularak kendi evini almak isteyenler için konut kredisi ile ev almak doğru bir tercih olmaktadır. Ev alma düşüncesi taşıyan kişilerin, ev almadan önce konut kredisi nasıl hesaplanır? Konusunu detaylı olarak incelemeleri gerekmektedir. Ev almadan önce konut kredisi hesaplama işlemi, bankaların web siteleri üzerinden ve internette bulunan kredi hesaplama şirketlerinden yapılabilmektedir. Bankaların web sitesi üzerinden veya kredi hesaplama şirketleri üzerinden hesaplama yapmak için, kredi hesaplama bölümünden konut kredisi seçeneği işaretlenmelidir. Bu seçenekte almak istenilen evin değeri sorulmaktadır. Konut kredisi almak isteyen kişi evin değerini sisteme girdiğinde, bankadan konut kredisi olarak kullanılabilecek tutar, otomatik olarak ekrana yüklenmektedir. İstenirse bu seçenekte ödenebilecek peşinat tutarı üzerinden, kredi alınabilecek ev değerine de ulaşılabilmektedir. Vade sayısı seçiminden sonra, ödenmesi gereken aylık taksitler ekranda görüntülenmektedir.

Konut Kredisinde Peşin Ödenmesi Gereken Tutar

Konut kredisi çekmek isteyen kişiler öncesinde almak istedikleri evin değerine karar vermelidir. Almak istedikleri evin fiyatı ne kadar ise, bankalar bu evin fiyatının % 75’lik tutarı için konut kredisi vermektedir. Bankaların bu uygulaması evin %25’lik kısmının peşin ödenmesi anlamına gelmektedir. Bankalar konut kredisi için 5 yıl ile 20 yıl arası konut kredisi geri ödeme planı uygulamaktadır. Konut kredisinde vade sayısı arttıkça, taksit tutarları düşmekte ancak faiz oranları yükselmektedir.

Konut Kredisi Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

1- Evin değerine bakıldığında peşin ödenecek miktarın belirlenmesi,

2- %75’lik kredi tutarının faiz oranları,

3- Ödeme planı, vade sayısı ve aylık taksit miktarı,

4- Toplam geri ödenecek tutar,

5- Evin ekspertiz değeri.

Konut Kredisi Çekmenin Avantajları

Konut kredisi kullanarak ev almak, kirada oturan kişiler için en mantıklı tercihtir. Kira ücreti olarak yüksek ücretler ödemek yerine, kendi adlarına olacak eve, banka kredisi ile kendi belirlediği vade sayısına göre ödeme yaparak ev sahibi olabilirler. Kredi sağlayıcılar, ev kredisi kullanan kişiler için cazip ve tercih edilen imkânlar sunmaktadır. Ödeme atlama, ara ödeme ve belli bir süre sonra konut kredisi faizlerinin yeniden hesaplanabilmesi bunlardan bazılarıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here