Eşimin Kredi Notu Kredi Çekmemi Engeller mi?

0
148

Bizlerin bazı zamanlarda acil kredi ihtiyacımız doğabiliyor. Hatta yeri geliyor kredi kartı başvurusu yapmak bile isteyebiliyoruz. Fakat eşimizin kredi notu bu konu hakkında elverişli olmayabilir. Hal böyle olunca eşimin kredi notu kredi çekmemi engeller mi? sorusu aklınızda yankılanabilir.

Eşimin Kredi Notu Kredi Çekmemi Engeller Mi?

Esasen hiçbir zaman hiçbir şekilde eşimizin kredi notu bizi etkilememektedir. Eğer olur da çekme talebinde bulunacağınız kredi tutarı kullanabileceğinizden yüksekse banka bu gibi durumları göz önünde bulundurabilir. Şöyle söylenebilir ki eşinizin kredi notu sizi doğrudan etkilemez bundan daha önce bahsetmiştik fakat doğrudan etki altında bırakmasa bile başvuru sürecinin ilerleyişine göre bazı ufak etkilerinin olduğu söylenebilir. Fakat eğer başvurusu yapan kişinin yani sizin kredi notunuz yüksekse, eşinizin ki düşükse bu durum sizi kesinlikle etkilemeyecektir. Ayrıca belirtmek gerekir ki ödemelerinizi düzenli bir şekilde yapıyorsanız başvuru sonucunuz olumlu sonuçlanacaktır.

Eşin Yasal Takipte Olması Kredi Notunu Engeller Mi?

Eğer eşiniz çeşitli sebeplerden ötürü yasal takip altına alındıysa, bu tür bir yasal takip süreci size kredi verecek olan kurumun değerlendirmelerinde bazı değişkenliklerin meydana gelebileceği anlamına gelmektedir. Fakat kredi notu düşük olan kişi başvuruyu yapan kişi değilse kredi alma ihtimali oldukça yüksek olabilir. Bu durumda mevcut kredinin konumu ile miktarı oldukça büyük bir öneme sahiptir. Daha önce bahsetmiş olduğumuz doğrudan etkilenme durumu bu konuda geçerli olmayabilir. Yalnızca eşinizin var olan borcunun yasal takip altına alınmasının bankalar tarafından fark edilmesi bazı olumsuz sonuçlara sebep olabilir.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilmeli?

Kredi çekebilme sürecinin sıkıntısız bir şekilde başlatıp tamamlatmak için kredi notunuzu yükselişe geçirmeniz gerekmektedir. Notu yükseltmek için ise yapılabilecek bazı eylemler vardır. Bunlardan biraz bahsetmek gerekirse;

  • Yasal Takip Kapatılmalı: Eşiniz yasal olarak takip altına alındıysa bu takip derhal iptal ettirmeniz gerekmektedir. Aksi taktirde kredi notunun düzelmeyeceğinden dolayı bazı problemler oluşabilecektir.
  • Bankalarla Düzenli Çalışmalar Başlatılmalı: Yasal takibi iptal ettirmenizin hemen ardından bankalar ile düzenli ve disiplinli bir şekilde çalışma yapmalısınız. Eğer bu çalışma eylemi gerçekleştirilmezse kredi notunda da yükselme görülmeyecektir.
  • Bekleyiş Haline Geçmek: Bu süreç içerisinde birey kredi notu yeniden eski haline dönene kadar kesinlikle kredi başvurusunda bulunmamalıdır. Yani kredi notu belirgin ve işlevsel bir seviyeye gelinceye kadar bekleyiş halinde kalmak sizin yararınıza olacaktır ve süreç verimli olarak tamamlanacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here